Amr b. Ümeyye ed-Damrî'nin hayatı ve rivayetleri
The life of Amr bin Omayya al-Damry and his narrations
- Tez No: 754311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM KUTLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
İslâm'ın birinci kaynağı Kuran-ı Kerim'in ilk muhatapları ve ikinci kaynağı sünnetin koruyucuları olan Sahabe, aynı zamanda İslâm'ın ilk uygulayıcıları ve davetçileri olmuştur. Dolayısıyla İslâmî İlimlerin her dalı için sahabe neslinin her bir ferdinin önemi büyüktür. Gerek rivayet ilmi olması ve gerekse büyük bir çoğunluğunun Kur'an-ı Kerim gibi mütevatir olmaması açısından Hadis ilmi için bu husus diğer İslâmî ilim dallarına nisbetle çok daha önemlidir. Bundan dolayı sahabe hakkında yapılan genel ve kapsamlı çalışmalar gerekli olduğu gibi sahabenin her bir ferdini ve rivayetlerini müstakil araştırmaya tabi tutan sahabe biyografileri ve araştırmaları da ilim dünyası açısından son derece gereklidir. Bu çalışmamızda sahabe neslinin güzîde bir ferdi olan Amr b. Ümeyye ed- Damrî'nin (r.a.) hayatı ve rivayetleri ele alınmıştır. Amr b. Ümeyye ed-Damrî, çok yönlü kişiliği, üstün kabiliyetleri ve meziyetleri sebebiyle Hz. Peygamber'in (s.a.v.) birçok farklı hizmet için görevlendirdiği,“Sâî Rasûlillah (Rasûlullah'ın özel postası)”lakabına mazhar olmuş değerli bir sahabîdir. Uhud Savaşı'ndan sonra müslüman olmuştur. Suffe ashabından olup Bi'ri Maûne faciasından sağ kurtulan iki sahabîden biridir. Peygamberimiz (s.a.v.) onu birçok kez elçi olarak görevlendirmiştir. Ümmü Habibe'nin (r.a.) Habeşistan'dan Medine'ye getirilmesi vazifesi onun üstlendiği önemli bir görevdir. Hubeyb b. Adiyy'i (r.a.) asıldığı yerden indirmesi gibi hadiseler onun cesaretini ve gözüpekliğini gösterir. Aynı zamanda böylesine farklı bir kişilik, günümüz devletlerinde ulusal güvenlik açısından bir zaruret halini almış olan yurtdışı istihbarat operasyonları yapan kurumlar için örnek teşkil etmektedir. Tezimizin birinci bölümünde adı geçen sahâbînin hayatı incelenerek ailesi, hayatı, katıldığı savaşlar, görevleri, şahsiyeti ve faziletleri tahlile tabi tutulmuştur. İkinci bölümde ise bu sahâbînin rivayetleri tüm detaylarıyla incelenerek çalışmamız ilim dünyasına takdim edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The generation of the Companions, who were the first interlocutors of the Qur'an, the first source of Islam, the guardians of the Sunnah, the second source of Islam, were also the first practitioners and inviters of Islam. Therefore, every member of the Companions' generation is of great importance for every branch of Islamic sciences. This is more important for the science of Hadith than for other branches of Islamic sciences, both because it is a science of narration and because most of it is not mutawatir like the Qur'an. Therefore, general and comprehensive studies on the Companions are necessary, as well as Companion biographies and researches that subject each member of the Companions and their narrations to independent research are extremely necessary for the world of science. In this study, the life and narrations of Amr b. Umayya (Allah bless him), a distinguished member of the Companions' generation, are discussed. Amr b. Umayya was a valuable Companion who was assigned by the Prophet (PBUH) for many different services due to his versatile personality, superior abilities and virtues, and who was nicknamed“Saee Rasûlillah (Rasûlullah's special post)”. He became a Muslim after the Battle of Uhud. He was one of the Companions of Suffa and one of the two Companions who survived the tragedy of Maûna well. Our Prophet (PBUH) appointed him as an envoy many times. The mission of bringing Umm Habibe from Abyssinia to al-Madina al-Munawwara was an important mission. Incidents such as taking Hubayb b. Adiyy down from where he was hanged show his courage and daring. At the same time, such a distinctive personality sets an example for organizations that conduct foreign intelligence operations, which have become a necessity for national security in today's states. In the first part of our thesis, the life of the aforementioned Companion was analysed and his family, the wars he participated in, his duties, his personality and his virtues were analyzed. In the second part, the narrations of this Companion are analysed in detail and so our study is presented to the world of science.