Kliniğimizde koksartroz nedeni ile total kalça artroplastisi yapılan hastaların denge ile ilişkili fonksiyonlar yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of patients with total hip arthroplasty due to coxartrosis in our clinic in terms of balance-related functions
- Tez No: 754344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SARGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Total kalça protezi ileri evre koksartroz olgularında uygulanabilen etkin bir tedavi yöntemidir. Ağrıyı azaltır, eklem hareket açıklığının arttırır ve bunun sonucunda denge ile ilişkili fonksiyonları iyileştirebilmektedir. Çalışmadaki amacımız kliniğimizde primer koksartroz nedeni ile yapılan total kalça protezi ameliyatının denge ile ilişkili fonksiyonlar yönünden sonuçlarını incelemektir. Çalışmamıza Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2017-2019 yılları arasında primer koksartroz nedeni ile total kalça artroplastisi yapılan 35 hasta ve aktif yakınması olmayan sağlıklı 48 gönüllü dahil edilmiştir. Altı hastaya bilateral işlem yapılmıştır. Çalışma retrospektif kohort çalışmadır. Tüm hastalara ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası son kontrolde Harris Kalça Skoru, Berg Denge Skalası, Düşme Etkinlik Ölçeği, Visuel Analog Skalası, eklem hareket açıklığı ölçümü, fonksiyonel ve gerçek uzunluk farkı ölçümü, ön arka ve lateral kalça grafisi, pelvis ön arka radyografileri bakılmış, düşme öyküleri sorgulanmış ve sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Tüm gönüllü gruba Berg Denge Skalası, Düşme Etkinlik Ölçeği yapılmış, düşme kayıtları sorgulanmış ve tüm omurga, bilateral kalça ve diz görüntülemeleri yapılmış ve sonuçlar ameliyat edilen hasta grubuyla istatistiksel yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Ameliyat öncesi ve sonrası ile karşılaştırıldığında Harris Kalça Skoru, Berg Denge Skalası, Düşme Etkinlik Ölçeği, Visuel Analog Skalası sonuçlarında ve düşme sayılarında istatistiksel olarak anlamlı derecede iyileşme mevcuttu. Eklem hareket açıklığı ameliyat sonrası belirgin olarak artmıştı. Normal grupla karşılaştırıldığında Berg Denge Skalası ve Düşme Etkinlik Ölçeği Değerleri istatistiksel olarak daha düşük iken düşme sayıları normal grupla benzerdi. Total kalça protezi denge ile ilişkili fonksiyonları iyileştiren, düşme korkusunu azaltan ve düşme riskini azaltan başarılı bir cerrahidir. Radyografik sonuçlar ve komplikasyon oranları literatür ile uyumlu bulunmuştur. Normal grupla karşılaştırıldığında düşme korkusu ve düşme riski daha yüksektir ve düşme ve beraberinde olabilecek yaralanmalar açısından hastalar bilgilendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Total hip replacement is an effective treatment method that can be applied in advanced stage coxarthrosis cases. It reduces pain, increases range of motion, and as a result, it can improve balance-related functions. Our aim in this study is to examine the results of total hip replacement surgery performed in our clinic for primary coxarthrosis in terms of balance-related functions. 35 patients who underwent total hip arthroplasty due to primary coxarthrosis between 2017-2019 in Balıkesir University Faculty of Medicine Hospital and 48 healthy volunteers without active complaints were included in our study. Bilateral procedures were performed on six patients. The study is a retrospective cohort study. Harris Hip Score, Berg Balance Scale, Falling Efficiency Scale, Visuel Analogue Scale, range of motion measurement, functional and true length difference measurement, anteroposterior and lateral hip radiographs, pelvis anterior posterior radiographs were examined in all patients before and after surgery, the falls were questioned and the results were compared statistically. Berg Balance Scale and Fall Efficiency Scale were applied to all volunteers, fall records were questioned, and all spine, bilateral hip and knee imaging were performed, and the results were compared with the operated patient group by statistical methods.There was a statistically significant improvement in the results of Harris Hip Score, Berg Balance Scale, Fall Efficiency Scale, Visuel Analogue Scale, and falling numbers compared to the pre- and postoperative period. Joint range of motion increased significantly after surgery. Compared to the normal group, Berg Balance Scale and Falling Efficiency Scale values were statistically lower, while falling numbers were similar to the normal group.Total hip replacement is a successful surgery that improves balance-related functions, reduces the fear of falling, and reduces the risk of falling. Radiographic results and complication rates were found to be compatible with the literature. When compared with the normal group, the fear of falling and the risk of falling is higher, and patients should be informed about falls and associated injuries