Mesane ağrı sendromu/intersitisyel sistit hayvan modellerinde p2x3 reseptör düzeyinin değerlendirilmesi ve p2x3 ekspresyonu ile ağrı-davranış ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of P2X3 receptor level in animal models of bladder pain syndrome/interstitial cystitis and investigation of the pain-behavior relationship with PX3 expression
  1. Tez No: 754353
  2. Yazar: İBRAHİM ERKUT AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYD ÖZKÜRKCÜGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, iki farklı deneysel İnterstisyel Sistit / Mesane Ağrı Sendromu (İS/MAS) modelinde pürinerjik yolağın İS/MAS mekanizmasındaki rolünü ve P2X3 reseptör antagonisti AF219'un terapötik etkilerini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Siklofosfamid (CYP, n=32) ve kronik sudan kaçınma stres protokolü ile (WAS, n=32) ile indüklenmiş İS/MAS modelleri için toplam 64 adet yetişkin dişi Wistar albino sıçan kullanıldı. Her iki modelde de denekler 4'er gruba (n=8; her grup için) ayrıldı: (1) Kontrol, (2) Kontrol+AF219, (3) İS/MAS ve (4) İS/MAS+AF219. CYP 75 mg/kg, 1 ml, 3 günde bir (1, 4 ve 7. günlerde) toplam üç doz intraperitoneal (i.p.) uygulandı. WAS protokolü için sıçanlar 10 gün boyunca her gün 1 saat pleksiglas kutuların merkezine yerleştirilmiş platformun üzerinde bekletildi. İS/MAS'ın nosisepsiyon ve anksiyete üzerindeki etkileri davranış deneyleri ile değerlendirildi. Mesanedeki inflamasyon şiddeti histopatolojik inceleme ile skorlandı. Mesane kasılma ve gevşeme yanıtları izole in vitro organ deneyleri ile değerlendirildi. Western blot deneyleri ile mesane dokusunda P2X3, P2X7, Trk-A, TRPV1 ve TRPA1 protein düzeyleri analiz edildi. Bulgular: Her iki deney modelinde İS/MAS gruplarının kontrol gruplarına göre noksiyus uyarılara yanıt verme süreleri daha kısa ve sergilenen anksiyete benzeri davranışlar daha fazlaydı (p0,05). Mesane şeritlerinin in vitro deneylerinde, her iki modelin İS/MAS gruplarında kontrol gruplarına göre Karbakol'e, ATP'ye ve Elektriksel Alan Uyarısı'na (EAU) karşı artmış kasılma yanıtları var iken (p0,05). Buna ek olarak her iki modele ait tüm grupların mesane şeritleri, 10-5 M AF219 ile inkübe edildiğinde gruplar arasındaki EAU kasılma yanıtlarında istatistiksel olarak farklılık izlenmedi (p>0,05). Hem CYP hem de WAS ile oluşturulan İS/MAS modellerinde P2X3, P2X7, Trk-
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, we aimed to determine the function of the purinergic pathway in the development of Interstitial Cystitis / Bladder Pain Syndrome (IC/BPS) and the therapeutic effect of P2X3 receptor antagonist AF219 in two experimental models of IC/BPS. Materials and Methods: Sixty-four adult female Wistar albino rats were utilized for IC/BPS models induced by cyclophosphamide (CYP, n=32) and water avoidance stress (WAS, n=32). In both models subjects were divided into four groups (n=8; for each group): (1) Control, (2) Control+AF219, (3) IC/BPS, and (4) IC/BPS+AF219. CYP 75 mg/kg/ml was administered intraperitoneally (i.p.), qd in three (days 1, 4, and 7) days for a total of three doses. For the WAS protocol, rats were placed every day on the platform in the center of the plexiglass boxes for 1 hour for ten days. The effects of IC/BPS on nociception and anxiety were evaluated with behavioral experiments. The severity of inflammation in the bladder was scored by histopathological examination. Bladder contraction and relaxation responses were evaluated in in-vitro isolated organ-bath experiments. Protein levels of P2X3, P2X7, Trk-A, TRPV1, and TRPA1 in bladder tissue were analyzed by western blot experiments. Results: In both experimental models, the IC/BPS groups had shorter response times to noxious stimuli and more anxiety-like behaviors than the control groups (p0.05). In the in-vitro experiments of bladder strips, while there was increased contractile responses to Carbachol, ATP, and Electrical Field Stimulation (EFS) (p0.05) between IC/BPS+AF219 and control groups at cumulative concentrations of Carbachol and ATP and at increased frequencies of EFS. In addition, when the bladder strips of all groups of both models were incubated with 10-5 M AF219, no statistical difference was observed in the EFS contractile responses between the groups (p>0.05). Levels of P2X3, P2X7, Trk-A, and TRPV1 proteins were significantly higher in both CYP and WAS IC/BPS groups when compared with their control groups (p0.05). In