İnterstisyel sistit/mesane ağrı sendromu olan hastalarda interstisyel sistit semptom indeksi (ICSI) ve problem indeksi (ICPI) Türkçe validasyon çalışması
Turkish version of the interstitial cystitis symptom index(ICSI) and interstitial cystitis problem index(ICPI): Linguistic and psychometric validation
  1. Tez No: 535956
  2. Yazar: BARIŞ ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER GÜLPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Türkçe konuşan Mesane Ağrı Sendromu/İnterstisyel Sistit(MAS/İS) hastalarının kullanımı için İnterstisyel Sistit Semptom İndeksi(ICSI) ve İnterstisyel Sistit Semptom İndeksi(ICPI) ölçeklerinin Türkçe versiyonlarının validasyon çalışmasının yapılmasıdır. Metot: Orjinal ICSI ve ICPI ölçeklerinin Türkçe çevirilerinin yapılması ve linguistik-kültürel validasyonun yapılmasının ardından tüm hastalardan bu formları kendilerinin doldurması istendi. MAS/İS grubunda test-tekrar test güvenilirliğinin(sınıf içi korelasyon katsayısı) değerlendirilebilmesi için ölçekler 2 hafta aralıklarla 2 kez dolduruldu. Crohnbach  analizi yapılarak iç tutarlılık değerlendirildi. Ayrımsama geçerliliğinin değerlendirilmesi için MAS/İS grubu ile kontrol grubunun ölçeklerdeki ortalama skorları karşılaştırıldı. Benzeşim geçerliliği mesane günlüğü bulguları (24 saatte idrar sıklığı, noktüri) ve VAS (Vizüel Ağrı Skalası) skorları ile ölçeklerin ilgili soruları arasında korelasyon analizi yapılarak değerlendirildi. Bulgular: Altmış yedi MAS/İS ve 50 kontrol grubu hastası çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To validate the Turkish versions of the Interstitial Cystitis Symptom Index(ICSI) and Interstitial Cystitis Problem Index(ICPI) for use in Turkish speaking patients with Bladder Pain Syndrome/Interstitial Cystitis(BPS/IC). Methods: After linguistic validation of the original Interstitial Cystitis Symptom Index(ICSI) and Interstitial Cystitis Problem Index (ICPI) into Turkish language, Turkish versions of ICSI and ICPI was self-administered to all participants. Test-retest reliability(intraclass correlation coefficient) was evaluated at 2 weeks intervals in the BPS/IC group. Internal consistency was evaluated using Crohnbach's alpha. Mean scores of ICSI and ICPI was compared between BPS/IC and control groups to examine discriminant validity. Criterian validity was examined via investigating the correlations between bladder diary (at least 3 days) results(24 hour frequency and nocturia) &VAS(Visual Analogue Scale) scores and results to the corresponding questions in ICSI and ICPI. Results: Results of 67 BPS/IC patients and 50 control patients were analized. Both indices showed high internal consistency(Crohnbach's  for ICSI and ICPI was 0.879 and 0.923, respectively).