Hafif ve orta derece gonartrozlu hastalarda yapılan artroskopik mikrokırık yönteminin orta dönem klinik sonuçları
MİD-TERM clinical results of arthroscopic microfracture method in patients with mild and moderate gonarthrosis
  1. Tez No: 754377
  2. Yazar: DEVRAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN LÜTFİ BAYDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Artroskopik mikrokırık, gonartrozun tedavisinde başarılı bir yöntem olduğu birçok yayında gösterilmiştir. Fakat aynı yayınlar incelendiğinde her hasta grubunun artroskopik mikrokırık yönteminden aynı oranda fayda sağlamadığını görmekteyiz. Bunun en büyük nedeni ise bu tedavi için uygun hasta seçiminin yapılmamasıdır. Bu çalışmamızda amacımız artroskopik mikrokırık tedavisi uygulanan primer gonartrozlu hastaları ameliyat öncesi ve sonrası dönemlerde değerlendirerek hem bu tedavinin etkinliğini araştırmak hem de hastalarımızı vücut kitle indeksine (VKİ), yaşlarına ve cinsiyetlerine göre gruplara ayırarak artroskopik mikrokırık yapılan gonartrozlu hastaların klinik sonuçlarının VKİ, yaş ve cinsiyet ile bir bağlantısının olup olmadığını araştırmak ve literatüre katkı sağlamaktır. Artroskopik mikrokırık yöntemi için uygun hasta seçimine yardımcı olacağını düşündüğümüz çalışmamızda literatürde ayak bileği dışında karşılaştırılmamış mikrokırık kondroplastisi uygulama tekniklerinden awl ile mikrokırık ve subkondral dril ile mikrokırık tekniklerini karşılaştırma fırsatını da bulduk. Bu çalışma Ocak 2018-Aralık 2021 yılları arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine başvuran yaşları 40-75 arası değişen, modifiye ACR (American College of Rheumatology) kriterlerine göre gonartroz tanısı alan ve kliniğimizce artroskopik mikrokırık yöntemi uygulanmış 200 hasta retrospektif olarak taranmıştır. Çalışmamızın etik kurul onayı, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu Başkanlığından 29.11.2021 tarihli ve 340 sayılı kararıyla alındı. Çalışmamıza alınan hastaların verileri, hastane kayıt sistemi üzerinden ve tarafımızca hastalara uygulanan değerlendirme formları üzerinden alınmıştır. Taranan 200 hasta üzerinden çalışmaya dahil olma kriterlerini sağlayan 142 hasta ile çalışmamız tamamlandı. Tüm hastalara mikrokırık kondroplastisi iki farklı teknikle uygulanmıştır. Tüm hastaların yarısına artroskopik awl ile mikrokırık, diğer yarısına K-teli yardımı ile subkondral drilleme uygulanmıştır. Preoperatif, postoperatif 1. ay ve son kontrol muayenesinde tüm hastaların VAS, WOMAC ve Lysholm verileri kayıt altına alınmıştır. Tüm hastalar bu verilerle; üç farklı yaş grubunda, üç farklı VKİ grubunda, Kellgren/Lawrence sınıflamasına göre, Outerbridge evrelemesine göre ve iki farklı teknikle uygulanan cerrahi tekniğe göre cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası verileri karşılaştırılmıştır. İstatistiksel değerlendirme sonrası mikrokırık tekniklerinden, subkondral drillemenin artroskopik awl ile mikrokırık tekniğine göre daha iyi klinik sonuçlar verdiği saptanmıştır. Aynı zamanda daha genç ve daha zayıf olmanın daha iyi klinik sonuçlar verdiği sonucuna varılmıştır. Çalışmamızda elde ettiğimiz veriler sonucunda klinik sonuçların; hastanın VKİ, yaş, preoperatif radyolojik açıdan gonartroz düzeyi ve cerrahi sırasındaki kıkırdak defekt düzeyi gibi parametrelerden etkilendiği sonucuna vardık. Tüm bu parametrelere rağmen orta dönem takip sonuçlarında, tüm hasta gruplarında iyileşme görülmüştür. Bu yüzden diğer maliyetli ve komplikasyon oranı yüksek cerrahi tedaviler yerine, özellikle hafif ve orta düzey gonartrozu olan hastalarda artroskopik mikrokırık yönteminin düşünülmesi gerektiğini savunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Many publications have shown that arthroscopic microfracture is a successful method in the treatment of gonarthrosis. However, when the same publications are examined, we see that the arthroscopic microfracture method does not provide the same benefit for each patient group. The most prominent reason for this is the lack of appropriate patient selection for this treatment. In this study, our aim is to investigate the effectiveness of this treatment by evaluating the patients with primary gonarthrosis who underwent arthroscopic microfracture treatment in the preoperative and postoperative periods; inquire whether the clinical results of patients with gonarthrosis who underwent arthroscopic microfracture are associated with BMI, age and gender by dividing our patients into groups according to body mass index (BMI), age and gender; and to contribute to the literature in this regard. In our study, which we think will help the appropriate patient selection for the arthroscopic microfracture method, we also had the opportunity to compare the microfracture with awl and microfracture with subchondral drill techniques, which are among the microfracture chondroplasty application techniques and have not been compared in the literature except for the ankle. This study retrospectively scanned 200 patients aged between 40-75 years, who applied to the Süleyman Demirel University Faculty of Medicine Orthopedics and Traumatology Clinic, diagnosed with gonarthrosis according to the modified ACR (American College of Rheumatology) criteria, and underwent arthroscopic microfracture by our clinic between January 2018 and December 2021. Ethics committee approval of our study was obtained from Süleyman Demirel University Faculty of Medicine Clinical Research Ethics Committee with its decision dated 29.11.2021 and numbered 340. The data of the patients included in our study were obtained through the hospital registry system and the evaluation forms applied to the patients by us. Our study was completed with 142 patients who met the inclusion criteria out of 200 screened patients. Microfracture chondroplasty was applied to all patients with two different techniques. Half of all patients underwent microfracture with an arthroscopic awl, while the other half underwent subchondral drilling with the help of K-wire. During preoperative and postoperative first montnts periods and at the last checkup examination, VAS (Visual Analogue Scale), WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index) and Lysholm scale data of all patients were recorded. Preoperative and postoperative data of all patients were compared with these data in three different age groups, three different BMI groups, according to Kellgren/Lawrence classification, Outerbridge staging, and surgical technique applied with two different methods. After statistical evaluation, it was determined that subchondral drilling, one of the microfracture techniques, gave better clinical results than the arthroscopic awl microfracture technique. It was also concluded that being younger and slimmer gave better clinical results. As a result of the data we obtained in our study, we concluded that the clinical results were affected by parameters such as the patient's BMI, age, preoperative radiological gonarthrosis level and cartilage defect level during surgery. Despite all these parameters, mid-term follow-up results showed improvement in all patient groups. Therefore, we argue that arthroscopic microfracture method should be considered, especially in patients with mild and moderate gonarthrosis, instead of other costly surgeries with high complication rates.