Yoğun bakım ünitelerinde gelişen kan dolaşım enfeksiyonu etkenleri ve antimikrobiyal duyarlılıkları retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of bloodstream infection agents and anti̇mi̇crobi̇al suscepti̇bi̇li̇ti̇es in intensive care units
- Tez No: 754386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜMÜŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Hastane enfeksiyonları dünyada görülen ve önemini yitirmeyen sağlık sorunlarından biridir. Hastane enfeksiyonlarının görülme sıklıkları ülkeler, ülke içerisinde bölgeler, hastaneler ve hatta aynı hastanenin farklı servislerinde değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmada hastanemiz YBÜ'lerde takip edilen hastalarda gelişen KDE'lerin, etken mikroorganizmaları ve antimikrobiyal duyarlılıklarını tespit ekmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi; Anestezi ve Reanimasyon, Beyin Cerrahi, Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, Kalp Damar Cerrahisi ve Nöroloji YBÜ'lerinde takip edilen ve T.C. Sağlık Bakanlığı Ulusal Sağlık Hizmeti İlişkili Enfeksiyonlar Sürveyans Rehberi'nde tanımlanan kriterlere göre KDE tanısı konmuş, 18 yaş ve üzeri hastalar çalışma kapsamına alınmıştır. Retrospektif olarak yapılan ve 01.01.2017-31.12.2019 tarihleri arasında üç yıllık süreyi kapsayan bu çalışmada EKK verilerinden faydalanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda 252 KDE tanısı almış hastanın kan kültürlerinde izole edilen mikroorganizmalar incelendi. Toplamda 325 mikroorganizma izole edildi. Mikroorganizmalardan 141 (%43.4)'ini gram pozitif bakteri (GPB)'ler, 124 (%38.2)'ünü gram negatif bakteri (GNB)'ler, 60 (%18.5)'ını mayalar oluşturmaktaydı. En sık izole edilen mikroorganizalar Koagülaz Negatif Stafilokok (KNS)'lar %16 (n:52), E.faecium %11.7 (n:38), E.faecalis %11.1 (n:36), C.albicans %10.5 (n:34), K.pneumoniae %8.9 (n:29), P.aeruginosa %7.4 (n:24), E.coli %5.2 (n:17), A.baumannii %5.2 (n:17), C.parapislosis %3.4 (n:11), S.aureus %3.4 (n:11), S.maltophilia %3.4 (n:11) olarak, KNS'lerde metisilin direnci %96.2, S. aureus'da metisilin direnci %81.8, E. faecium'da ampisilin direnci %92.1, vankomisin direnci %21.1, E.faecalis'te ampisilin direnci %8.3, vankomisin direnci %2.8, GSBL pozitifliği K. pneumoniae'de%93.1, E.coli'de %76.9 olarak tespit edildi. Kolistin direnci P.aeruginosa'da %4.7 oranında iken Acinetobacter baumannii'de direnç saptanmadı. Acinetobacter baumannii'de karbapenemlere direnç oranı ise %100 idi. Candida albicans'ta vorikonazol direnci %73.5, flukonazol direnci %64.7, amfoterisin B direnci %5.8, kaspofungin direnci %2.9 tespit edildi. Sonuç: Kan dolaşım enfeksiyonlarında etkene yönelik yapılacak doğru antimikrobiyal tedavinin seçimi hastaların ölüm oranlarında, hastane yatış sürelerinde ve maliyette önemli ölçüde azalma sağlayacaktır. Bu çalışmamız hastanemizde ampirik tedavi seçiminde önemli yol gösterici olacak ve bu veriler analiz edilerek etken mikroorganizma ve antimikrobiyal direnç profili tespit edilene kadar tedavi düzenlenmesinde bizlere yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: Nosocomial infections (NI) are one of the health problems seen in the world and not losing their importance. The incidence of NIs varies between countries, regions within the country, hospitals and even in different services of the same hospital. In this study, it was aimed to determine the causative microorganisms and antimicrobial susceptibility of BSIs developed in patients followed in the ICUs of our hospital. Materials and Methods: Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital; Anesthesiology and Reanimation, Neurosurgery, General Surgery, Chest Diseases, Cardiovascular Surgery and Neurology ICUs and T.R. According to the criteria defined in the National Health Service-Associated Infections Surveillance Guidelines of the Ministry of Health, patients aged 18 years and over were included in the study. In this retrospective study covering a three-year period between 01.01.2017 and 31.12.2019, ICC data were used. Results: In our study, microorganisms isolated in blood cultures of 252 patients diagnosed with BDI were examined. In total, 325 microorganisms were isolated. Of the microorganisms, 141 (43.4%) were gram positive bacteria (GPB), 124 (38.2%) gram negative bacteria (GNB), 60 (18.5%) were yeasts. The most frequently isolated microorganisms are Coagulase Negative Staphylococci (CNS) 16% (n:52), E.faecium 11.7% (n:38), E.faecalis 11.1% (n:36), C.albicans 10.5% (n:34), K. pneumoniae 8.9% (n:29), P.aeruginosa 7.4% (n:24), E.coli 5.2% (n:17), A.baumannii 5.2% (n:17), C.parapislosis 3.4% (n:11), S.aureus 3.4% (n:11), S.maltophilia 3.4% (n:11) As a result, methicillin resistance in CNS 96.2%, methicillin resistance in S. aureus 81.8%, ampicillin resistance in E. faecium 92.1%, vancomycin resistance 21.1%, ampicillin resistance in E. faecalis 8.3%, vancomycin resistance 2.8%, ESBL positivity was determined as 93.1% in K. pneumoniae and 76.9% in E. coli. While colistin resistance was 4.7% in P.aeruginosa, no resistance was found in Acinetobacter baumannii. The rate of resistance to carbapenems in Acinetobacter baumannii was 100%. Voriconazole resistance was detected in 73.5%, fluconazole resistance 64.7%, amphotericin B resistance 5.8%, and caspofungin resistance 2.9% in Candida albicans. Conclusions: Choosing the right antimicrobial therapy for the causative agent in BSIs will provide a significant reduction in mortality, hospital stay and cost. This study will be an important guide in the selection of empirical treatment in our hospital, and by analyzing these data, it will guide us in the regulation of treatment until the causative microorganism and antimicrobial resistance profile are determined.