Bir matematik öğretmeninin öğrencilerin orantısal akıl yürütme becerilerini destekleme eylemlerinin incelenmesi
Examining a mathematics teacher's moves for supporting students' proportional reasoning skills
- Tez No: 754387
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA CANTÜRK GÜNHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada bir matematik öğretmeninin öğrencilerin orantısal akıl yürütme becerilerini destekleme eylemlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Verilerin toplanması, analiz edilmesi ve yorumlanmasında nitel araştırma yöntemlerine bağlı kalınarak gözlem, doküman analizi ve görüşme teknikleri kullanılmıştır. Tez çalışması kapsamında, İzmir ili Buca ilçesinde yer alan bir ortaokulda 14 yıldır görev yapmakta olan bir kadın öğretmen ile çalışılmıştır. Veriler, çalışmada iş birliği yapılan öğretmenin işlediği dersler gözlemlenirken Ellis, Özgür ve Reiten (2019)'ın matematiğe özgü geliştirdikleri Öğrenci Muhakemesini Destekleyen Öğretmen Eylemleri [Teacher Moves For Supporting Student Reasoning-TMSSR] Çerçevesinden faydalanılarak yapılandırılmıştır. Doğrusal denklemler ve eşitsizlikler konularının kapsadığı 9 kazanımı içeren 14 ders gözlemlenmiştir. Araştırmanın geçerlik ve güvenirliği; inandırıcılık, aktarılabilirlik, tutarlık ve teyit edilebilme yöntemleri ile sağlanmıştır. Çalışmanın sonucunda tez çalışmasına katılım gösteren matematik öğretmeninin cevap isteme, doğru yanıtı onaylama, açıklığa kavuşturma, değerlendirme isteme, kavramsal bilgi verme ve açıklama yapma eylemlerinin ön planda olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the actions of a mathematics teacher to support students' proportional reasoning skills. Observation, document analysis and interview techniques were used in the collection, analysis and interpretation of data, adhering to qualitative research methods. Within the scope of the thesis study, a female teacher who has been working for 14 years in a secondary school located in Buca district of İzmir province was studied. The data were structured using the Teacher Moves For Supporting Student Reasoning-TMSSR Framework developed by Ellis, Özgür, and Reiten (2019) specific to mathematics, while observing the lessons taught by the collaborating teacher in the study. 14 lessons including 9 acquisitions covered by linear equations and inequalities were observed. The validity and reliability of the research; credibility, transferability, consistency and verifiable methods. As a result of the study, it was observed that the mathematics teacher participating in the thesis study was at the forefront of asking for answers, confirming the correct answer, clarifying, asking for evaluation, giving conceptual information and explaining.