Türkiye'de sol klarnet ve yapım ustaları
G clarinet and building masters of it in Turkey
  1. Tez No: 754395
  2. Yazar: FURKAN ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAZAN KURTASLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünya müzik kültürü içerisinde bireysel ya da orkestra içinde icra edilen birçok nefesli çalgı bulunmaktadır. Bu çalgılardan bir tanesi de klarnettir. Geçmişten günümüze; mibemol, si bemol, do, la, labemol, sol, alto, bas ve kontrbas olmak üzere 9 farklı tonda klarnet mevcuttur. Bu klarnetler, Albert (Alman) ve Boehm (Fransız) olmak üzere iki farklı perde sistemine göre üretilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'ye sol klarnetin girişi, yayılması, sol klarnetin parçaları, perde sistemi, boru tasarımı ve yapımında kullanılan ağaçlar ile yapım ustalarının tanıtılması ve ustaların yapmış oldukları klarnetlere ait görüşlerin incelenmesidir. Çalışma nitel araştırma yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Model olarak nitel araştırmalar için kullanılan durum çalışması modeli tercih edilmiştir. Araştırma için veriler dokümanların incelenmesi ve görüşme yoluyla ile toplanmıştır. Görüşmeler sırasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise verilerin anlaşılabilmesi ve betimlenebilmesi amacıyla betimsel analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, Türkiye'de Albert perde sistemine göre sol klarnet icrasının çok yaygın olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle Türkiye'de bu çalgının yapımına yönelik altı çalgı yapım ustası tespit edilmiştir. Bu ustalardan elde edilen veriler ışığında bu çalgıya yönelik en çok kullanılan malzemenin grenadil ağacı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world music culture, there are many wind instruments that are performed individually or in an orchestra. One of these instruments is the clarinet. From past to present; Clarinets are available in 9 different tones: mibemol, b flat, do, la, labemol, sol, alto, bass and double bass. These clarinets are produced according to two different fret systems, Albert (German) and Boehm (French). The aim of this study is to introduce the left clarinet to Turkey, its spread, the parts of the left clarinet, the fret system, the pipe design and the trees used in its construction, and the masters of construction and to examine the views of the masters on the clarinets they have made. The study was conducted using qualitative research methods. The case study model used for qualitative research was chosen as the model. The data for the research were collected by examining the documents and interviewing. A semi-structured interview form was used during the interviews. In the analysis of the data, descriptive analysis technique was used in order to understand and describe the data. As a result of the study, it was determined that the left clarinet performance is very common in Turkey according to the Albert fret system. For this reason, six instrument makers have been identified for the making of this instrument in Turkey. In the light of the data obtained from these masters, it has been determined that the most used material for this instrument is grenadil wood.