Modern devlette kurumların işlevi: Hastahane örneği
The function of institutions in the modern state: Hospital example
- Tez No: 754429
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Philosophy, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tezde kurumların, iktidarın edilgenleştirme ve disipline etme aracı olarak işlevleri, hastane ve tıbbi söylem örneği üzerinden işlenmiştir. Konuyu anlaşılır kılmak için de modern devlet, beden, disiplin, gözetim, biyopolitika gibi kavramlar ve bunların pratik boyutta nasıl işlediği tanımlanmıştır. Tezin ilk bölümünde, her dönemde bir şekilde iktidarın etkisini üzerinde gösterdiği, yaşattığı, öldürdüğü, dizayn ettiği bedenin, Orta Çağ'dan - Aydınlanma'ya kadar iktidarla olan ilişkisi incelenmiştir. İkinci bölümde, iktidarı ve yönetme şeklini anlamak adına; Foucault yoğun olmakla birlikte, Agamben, Negri ve Hardt'ın biyopolitika üzerine olan düşünceleri açıklanmıştır ve bu düşüncelerin perspektifinde iktidar kavramı, modern devlette kurumların ve söylemlerin; özne yaratma, normalleştirme, edilgenleştirme açısından etkisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise tıbbi söylemin ve hastanenin bir dispozitif olarak nasıl işlev gördüğü; sağlık, hastalık, tıbbileştirme, normalleştirme, normal, anormal, patolojik, bireyselleştirme kavramlarıyla ve kapitalizmin getirdiği tüketim kültürüyle ilişkili olarak hastanenin yapısının nasıl değiştiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis,functions of institutions as a tool of power's chastisement and passivation are processed through the hospital and medical discourse example. To make it more clear also the concepts such as modern state, body, discipline, surveillance, biopolitics and the way they operate on practical format is defined. In the first chapter of thesis, the body which is impacted, sustained, killed, designed by the power somehow in each period and its relation with the power from Medieval Age to the Enlightenment is examined. In the second chapter, to understand the power and the way it rules; mostly Foucault, Agamben, Negri and Hardt's opinions on biopolitics are described and in the perspective of these opinions; the power concept, institutions and discourses' effect in terms of subject creation, normalization, passivation in modern state is examined. In the third chapter, medical discourse and the way hospital functions as a dispositive; change of hospital's structure is examined related to health, sickness, medicalization, normalization, normal, abnormal, pathological, individualisation concepts and consumption culture which capitalism brought.