Türkiye yönlü Afgan düzensiz göçünün analizi
Analysis of Afghan irregular migration to Turkey
- Tez No: 754489
- Danışmanlar: DR. YUNUS EMRE KARAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Law, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kavimler Göçünden bu yana insanlık tarihinde önemli yer tutan göç, geçmişte çoğunlukla savaş, kuraklık ve salgın hastalıklar nedeniyle gerçekleşirken; günümüzde sosyal ve ekonomik faktörler de insanları göçe iten temel nedenler arasında gösterilebilir. Siyasi istikrarsızlıklar, iç savaşlar ve bunların beraberinde getirdiği ekonomik sorunlar Afgan toplumu üzerinde olumsuz bir etki bırakmaktadır. Afgan bireyler; Taliban yönetiminin otoriter tutumu, toplumsal ve ekonomik koşullar, yüksek düzeyde yoksulluk nedenleriyle ülkeden ayrılmayı tercih etmektedirler. Bu durum sadece Afganistan'ı ilgilendiren bir iç mesele olmakla kalmayıp; Asya ve Avrupa arasında bir köprü konumunda olmasından ötürü transit veya hedef ülke niteliği taşıyan Türkiye'yi yakından ilgilendirmektedir. Yapılan tez çalışmasıyla düzensiz göç Afganistan örneği özelinde analiz edilmektedir. Temel çıkış noktasından hareketle düzensiz göçün nedenleri, bireylerin göçe bağlı yaşadıkları sorunlar ele alınmakta, özellikle Türkiye yönlü gerçekleşen Afgan göçünün dinamikleri, göçün yarattığı durumlar, sorunlar, Türkiye'de yaşayan göçmenlerin profilleri, göçün önlenmesine yönelik gerçekleştirilen ve gerçekleştirilebilecek projeler ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration, which has an important place in human history since the Migration of Tribes, took place mostly due to war, drought and epidemic diseases in the past; Today, social and economic factors can be shown among the main reasons that push people to migrate. Political instability, civil wars and the accompanying economic problems have a negative impact on Afghan society. Afghan individuals; They prefer to leave the country due to the authoritarian attitude of the Taliban administration, social and economic conditions, and high levels of poverty. This situation is not only a domestic issue that concerns Afghanistan; It is closely related to Turkey, which is a transit or destination country due to its position as a bridge between Asia and Europe. With the thesis study, irregular migration is analyzed in the case of Afghanistan. Based on the basic starting point, the causes of irregular migration, the problems that individuals experience due to migration are discussed, especially the dynamics of Afghan migration in Turkey, the situations created by migration, problems, profiles of immigrants living in Turkey, projects that have been implemented and can be implemented to prevent migration are put forward.