İyonık sıvı bazlı nanoakışkanların (İyonanoakışkan) manyeik alan altındaki akış ve ısı transferi davranışlarının sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of flow and heat transfer behaviors of ionic liquid based nanofluids (Ionanofluids) under magnetic field
  1. Tez No: 754502
  2. Yazar: ENES ŞAKİRALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İyonanoakışkanlar, yüksek sıcaklıktaki termal kararlılıklarının yanı sıra kirletici olmayan özellikleri nedeniyle termal enerji sistemlerinde yeni bir nanoteknoloji tabanlı ısı transfer sıvısı olarak sınıflandırılmıştır. Bu çalışmada, iyonanoakışkanların sabit manyetik alan varlığında ve yokluğunda akış ve taşınımla gerçekleşen ısı transfer özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, çalışma kapsamında dairesel kesitli bir kanalda farklı kütle konsantrasyonlarında (%1-15) Fe3O4 nanopartikül ile saf su-[C2mim][CH3SO3] (1-Etil-3-metilimidazolyum Metan sülfonat) iyonik sıvı karışımının akış ve ısı transferi karakteristikleri sabit manyetik alan etkisi altında sayısal olarak incelenmiştir. Akış ve ısı transferinin temel denklemlerini laminer akış (500 < Re
Özet (Çeviri)
Ionanofluids (INFs) are a recent class of nanotechnology-based heat transfer fluids. INFs are of great interest in thermal energy systems due to their thermal stability at high temperature as well as their non-polluting properties. In this context, in the present study, it is aimed to examine the flow and convection heat transfer characteristics of INFs in the presence and absence of magnetic field. For this propose, forced convection heat transfer of water-[C2mim][CH3SO3] (1-Ethyl-3- methylimidazolium Methane sulfonate) ionic liquid mixture with Fe3O4 nanoparticles of different mass concentrations (i.e. 1–15 %wt.) in a straight pipe under constant magnetic field effect has been investigated numerically. Governing equations of flow and heat transfer has been solved using a Computational Fluid Dynamics (CFD) method based ANSYS Fluent 2020 R2. Analysis were performed under laminar flowvii regime (500 < Re < 2000) and constant heat flux was applied externally on the part of pipe surface. Some pertinent parameters effects such as Reynolds number, mass concentration of nanoparticle (1-15%wt.), constant magnetic field (B0 = 0, 0.5, 1, 1.5 T) on the convective heat transfer are examined. According to the results obtained;. The forced convection of INFs effected by constant magnetic field shows higher heat transfer enhancement compared to the absence of a magnetic field for all mass concentration of nanoparticle. The constant magnetic fieldoffers 5% and 16% convective heat transfer enhancement compared to the absence of a magnetic field for 1%wt and 15%wt mass concentration of nanoparticle, respectively. On the other hand, Constant magnetic field generally causes higher pressure drops. Yet, Increase of magnetic field intensity as well as mass concentration of nanoparticle results in the performance evaluation criteria (PEC) decrement. The absence of magnetic field resulted in the highest values PEC %4 in the studied INFs.