Hafif silahlarda geri tepme sönümleyici sistem tasarımı ve performans özelliklerinin numerik olarak incelenmesi
Desi̇ng and numeri̇c invati̇gati̇on of performance of a recoi̇l system in fi̇rearms
- Tez No: 754520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Silahlar, insanlık tarihi kadar eski ve insanlık tarihine şekil veren araçlardır. İnsanoğlunun silah geliştirme eğilimi yeryüzünde yaşamaya başladığı ilk günden bu yana devam etmektedir. Zaman içerisinde anlaşılmıştır ki barışın olabilmesi için taraflardan birinin elinde daha güçlü bir silah olmalıdır. Bu çalışma ile askeri silahımız olan Milli Piyade Tüfeğinin (MPT-76) geri tepme mekanizmasının fonksiyonunun yerine farklı bir tasarım yapılarak mekanizmanın tasarımlarını etkileyen faktörler literatür araştırması yapılarak incelenmiş olup gaz ile çalışan bir geri tepme mekanizması için modelleme yapılmıştır. Geri tepme kuvvetini bulmak için deneysel çalışmalar yapılmış ve analiz sonuçları elde edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda toplam deformasyon, yay üzerindeki gerilmeler, asal gerilmeler ve dipçiğe etkiyen kuvvetler hesaplanmış ve bu hesaplamalara göre yay ve sönümleme katsayısı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Weapons are tools that are as old as human history and give human form. It has been going on since Mankind's first soldier without weapon technology. It has been understood over time that the parties must have a more powerful weapon in their hands for peace. In this study, a different design was made instead of the function of the recoil mechanism of our military weapon, the National Infantry Rifle (MPT-76), and the factors affecting the design of the mechanism were examined by literature research and a model was created. Made for a gas-powered blowback mechanism. Experimental studies were carried out to find the recoil force and analysis results were obtained. As a result of the analysis, the total deformation, stresses on the spring, principal stresses and the forces acting on the stock were calculated and the spring and damping coefficient were obtained according to these calculations.