Online reklama karşı tutumlar
Attitudes towards online advertisement
- Tez No: 754530
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KARADEMİRLİDAĞ SUHER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İnternet tüm dünyada farklı alanlarda geniş kitlelerce kullanılmaktadır. Tüm dünyada her kesim tarafından kullanılıyor olması İnternet'i aynı zamanda reklam için uygun bir zemin haline getirmiştir. İnternet kullanan herkes İnternet kullanımları sırasında online reklamların bir türüyle karşılaşmaktadır. Yoğun bir şekilde online reklamlarla karşılaşan bireyler bu reklamlara karşı olumlu veya olumsuz şekilde bir tepki geliştirmektedirler. İnternet kullanıcıların geliştirdikleri bu tepkiler onların online reklama karşı tutumlarını oluşturmaktadır. Online reklama karşı geliştirilen tutum önemlidir çünkü bu tutum reklamın yayınlandığı websitesine karşı tutumu ve reklamı yapılan ürüne/hizmete karşı tutumu etkilemektedir ve böylece reklamı yapılan ürün veya hizmetin satın alınmasında belirleyici olmaktadır. Bu nedenle İnternet kullanıcılarının online reklama karşı, reklamın yayınlandığı websitesine karşı ve reklamı yapılan ürüne/hizmete karşı olan tutumların bilinmesi, bu tutumlar arasındaki ilişkilerin ve bu tutumları belirleyen faktörlerin ortaya çıkartılması önemlidir. Bu araştırmada İnternet kullanıcılarının online reklamlara karşı tutumlarının ölçümü, online reklamlara karşı tutumu belirleyen faktörlerinin belirlenmesi, ayrıca online reklamlara karşı tutumun online reklamların yapıldığı websitelerine karşı tutum ve reklamı yapılan ürüne/hizmete karşı tutum üzerindeki etkileri ve bu kapsamda online reklama karşı tutumun aracılık etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Internet is used by a large number of individuals for different purposes around the World. The fact that Internet is used by numerous individuals from all walks of life has also made it a suitable ground for advertisement. Users encounters some form of online advertisements. Individuals who intensely encounter online advertisements develop a reaction to them. These reactions developed by Internet users form their attitudes towards online advertising. The attitude developed towards online advertising is important because this attitude affects the attitude towards the website where the advertisement is published and the attitude towards the advertised product/service. Thus, the attitude developed towards online advertising determines the purchase of the advertised product or service. Therefore, it is important to know the attitudes of İnternet users towards online advertising, the website where the advertisement is published and the product/service advertised. It is also important to reveal the relationships between these attitudes and the factors that determine these attitudes. This study aims to measure the attitudes of İnternet users towards online advertisements, to investigate the factors determining the attitudes towards online advertisements, to examine the effects of attitude towards online advertisements on the attitude towards the websites where online advertisements are published and the attitude towards the advertised product/service.