Kamu davasının açılmasının ertelenmesi
Postponement of the initiation of the public prosecution
- Tez No: 754531
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 171. maddesinde kamu davasının açılmasının ertelenmesi kavramına yer verilmiştir. Kamu davasının açılmasının ertelenmesi kurumu yalnızca yaşı küçükler için uygulanabilmekte iken 6.12.2006 tarihli ve 5560 sayılı kanun ile Ceza Muhakemesi Kanunu'nda yapılan değişiklik ile yetişkinler bakımından da uygulanabilir hale gelmiştir. Ceza Muhakemesi Kanunu'nda yapılan son değişiklikler ile uzlaşma ve ön ödeme kapsamındaki suçlar hariç olmak üzere üst sınırı üç yıl veya daha az hapis cezasını gerektiren suçlarda Cumhuriyet savcısı kamu davasının açılmasının ertelenmesine karar verebilecektir. Soruşturma kapsamında toplanan deliller suçun işlendiği hususunda yeterli şüphe oluşturuyor ise ve CMK'nın 171/3. maddesinde sayılan koşulların varlığı halinde şüpheli hakkında kamu davasının açılması ertelenebilir. Bu koşullar; şüphelinin daha önce kasıtlı bir suçtan dolayı hapis cezası ile mahkûm olmamış bulunması, kamu davasının açılmasının ertelenmesi halinde şüphelinin yeniden suç işlemekten çekineceği izlenimini vermesi, erteleme kararının şüpheli ve toplum açısından kamu davası açılmasından daha yararlı olması, suçun işlenmesiyle mağdurun veya kamunun uğradığı zararın aynen iade, suçtan önceki hale getirme veya tazmin suretiyle tamamen giderilmesidir. Burada tazmin edilmesi beklenen zarar ise Cumhuriyet savcısı tarafından tespit edilecek zarardır. Kanun koyucu kamu davasının açılmasının ertelenmesini uygulanmasını zorunlu kılmayıp uygulayıcı olan Cumhuriyet savcısının takdirine bırakmıştır. Dolayısıyla bu uygulama ile Cumhuriyet savcısının takdir yetkisi genişletilmiştir. Kamu davasının açılmasının ertelenmesi kurumu hürriyeti bağlayıcı cezalara seçenek olarak geliştirilen alternatif yaptırımlardan biridir. İlk kez suç işleyen failin cezalandırılması ile sağlanan basit faydanın yerine faile adeta bir şans verilerek topluma kazandırılması sosyal barış için daha yararlı olacaktır. Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak suçunda da ilk kez bu suçu işleyen fail hakkında zorunlu olarak kamu davasının açılmasının ertelenmesine karar verilebilmektedir. Bu düzenleme ile failin kendisine yüklenen yükümlülüklere uygun davranması sağlanarak yeniden uyuşturucu madde kullanmasının önüne geçilmesi, failin yeniden topluma kazandırılması amaçlanmaktadır. CMK'nın 171. maddesi dışında özel kanunlarda da kamu davasının açılmasının ertelenmesi kavramına yer verilmiştir. 6352 sayılı Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun'da, 6706 Sayılı Cezai Konularda Uluslar arası Adli İş Birliği Kanunu'nda, 353 sayılı Askeri Mahkemelerin Kuruluş ve Yargılama Usulü Kanunu'nda ve CMK'nın 253/19. maddesi gereğince uzlaşma ediminin ileri tarihe bırakılması, takside bağlanması veya süreklilik arz etmesi hallerinde de kamu davasının açılmasının ertelenmesine karar verilebileceği düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Article 171 of the Code of Criminal Procedure No. 5271 includes the postponement of the initiation of the public prosecution term. While the postponement of the initiation of the public prosecution was only applied to minors previously, with the amendment made in the Code of Criminal Procedure with the Law No. 5560 dated 6.12.2006, it has become applicable for adults either. With the latest amendments to the Code of Criminal Procedure, the public prosecutor may decide to postpone the initiation of the public prosecution for crimes that require imprisonment of three years or less, excluding the crimes within the scope of reconciliation and prepayment. If the evidences collected within the scope of the investigation constitute sufficient doubt that the crime has been committed and if the conditions mentioned in the Article 171/3 of the CCP are present, the initiation of the public prosecution against the suspect may be postponed. These conditions are; the suspect has not been previously convicted of an intentional crime, giving the impression that the suspect shall refrain from committing a crime if the initiation of the public prosecution is postponed, the compensation by full restitution, reinstatement or compensation of the damage suffered by the victim or the public due to the commission of the crime. The damage expected to be compensated here is the damage to be determined by the Public prosecutor. The legislator did not oblige the practice of the postponement of the initiation of the public prosecution but left it to the discretion of the Public prosecutor, who is the implementer. Therefore, with this practice, the discretionary power of the Public prosecutor has been expanded. Postponement of the initiation of a public prosecution is one of the alternative sanctions developed as an alternative to the punishments restricting freedom. Instead of the simple benefit provided by punishing the perpetrator who committed a crime for the first time, it shall be more beneficial for social peace to give the perpetrator almost a chance to reintegrate perpetrator into the society. Also in the crime of purchasing, accepting or possessing drugs or using drugs and stimulants, it may be decided to postpone the initiation of the public prosecution against the perpetrator who commits this crime for the first time. With this regulation, it is aimed to prevent the re-use of the drugs and to reintegrate the perpetrator into society by ensuring that the perpetrator behaves in accordance with the obligations imposed on perpetrator. Apart from Article 171 of the Code of Criminal Procedure, also special laws include postponement of the initiation of the public prosecution. In the Code of Amendment of Certain Laws to Activate the Judicial Services and the Postponement of Lawsuits and Sentences for Crimes Committed through the Media No. 6352, the Code of International Judicial Cooperation in Criminal Matters No. 6706, the Code of the Establishment and Trial Procedure of Military Courts No. 353 and in accordance with the Article of 253/19 of the CCP, it is regulated that also in cases the postponement of the performance of reconciliation, split into installments or continuity of the performance of reconciliation, it may be decided to postpone the initiation of the public prosecution.