Mındfulness (Fark'andalık) temelli okul uygulamalarının okul öncesi dönem çocuklarda öz düzenleme becerileri üzerindeki etkisi
The effect of the mindfulness-based school practices on self-regulation skills in preschool children
  1. Tez No: 754529
  2. Yazar: BİLGE NUR YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi dönem çocuklarına yönelik mindfulness (fark'andalık) temelli okul uygulamaları geliştirilmiş ve geliştirilen programın okul öncesi dönem çocuklarda öz düzenleme becerileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Buna göre, araştırma kapsamında geliştirilen 8 haftalık mindfulness temelli okul öncesi dönem okul uygulamaları, 2020-2021 eğitim öğretim yılının bahar döneminde İstanbul Beşiktaş'ta bulunan bir devlet okulunda kolay uygulanabilir örneklem yoluyla belirlenen 60-72 ay yaş aralığında olan, 4 kız, 4 erkek toplam 8 öğrenciye uygulanmıştır. Bu araştırma, ön-test son-test modelinin kullanıldığı deneysel bir çalışmadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“4-6 Yaş Çocuklarına Yönelik Öz Düzenleme Becerileri Değerlendirme Ölçeği (Anne Formu)”ve“4-6 Yaş Çocuklarına Yönelik Öz Düzenleme Becerileri Değerlendirme Ölçeği (Öğretmen Formu)”kullanılmıştır. Deney grubunun annelerine ve sınıf öğretmenine, çocukları değerlendirecekleri ön-test, son-test değerlendirme formları uygulanmıştır. Veri toplama araçları ile elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, SPSS (The Statistical Packet for The Social Sciences) paket programı kullanılmış, Friedman Testi yöntemi uygulanmış ve daha sonra takip testi olarak Wilcoxon İşaretlenmiş Mertebeler Testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular, geliştirilen okul uygulamalarının çocukların öz düzenleme becerileri, öz-düzenlemeye katkı sağlayan yürütücü işlevlerin dikkat ve çalışma belleği bileşenleri üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Engelleyici kontrol bilişeni üzerinde ise herhangi anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Bulgular, 1. hafta ile 8. hafta arasında çocukların öz düzenleme becerileri üzerinde olumlu yönde anlamlı bir farklılık olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a mindfulness-based school practices for preschool children for 8 weeks and it examines the effects of this program on children's self-regulation abilities. The sample of this study includes 8 children who are in 60 between 72 months and 4 of them are boys and the others 4 are girls. This research applied in a public preschool which has been in Europe side of İstanbul in spring semester of 2020-2021 academic year. This research is an experimental study using the pre-test and post-test model. 2 different forms name are“Measuring Self-Regulation Skills of 4-6-Years-Old Children (Mother Form)”and“Measuring Self-Regulation Skills of 4-6-Years-Old Children (Teacher Form)”were used to collect data. To analyze data Friedman Test was used and then Wilcoxon Test was applied as a follow up test on SPSS. According to the research's results, the mindfulness-based school practices positive effect on children's self-regulation skills, attention and working memory components. The other hand, inhibitory control component was not found a significant difference. Results of the data obtained from 1st and 8th week showed that mindfulness-based school practices had positive effect on children's self-regulation abilities.