Felsefi yaklaşım doğrultusunda Aziz Nesin'in Çiçu adlı oyununun yorumlanması
Interpretation of Aziz Nesin's play named Çiçu in line with the philosophy approach
- Tez No: 754532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM CEVHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünden bugüne süre gelen tüm pratiklerin temelini oluşturan felsefe disiplini, insan yaşamının her alanında kendini göstermektedir. Öyle ki aksiyonun, kuram veya teori ilişiği, felsefi düzlemde nitelikli hale getirilmektedir. Felsefenin ideal ile olan birleşmesi, ona birçok sosyal algıyı getirmenin yanı sıra, pratikle arasına mesafe giren bir olguya dönüştürmektedir. Oysa aksiyon ve düşüncenin birliği, öncülü olmaksızın ilerlerken gerek formel gerekse sosyal hiçbir alan tekillik barındırmamaktadır. Bu bağlamda sanatın icra noktası düşünüldüğünde hem ideali hem de aksiyonu barındıran oyunculuk sahasında felsefe edimini görmek/kullanmak, en önemli kazanımlardan biri olarak işlenebilir. Tüm bu düşüncelerden hareket eden çalışma, felsefi temelli oyunculuğun hem imkanını hem de potansiyelini irdeleyen temel üzerine inşa edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to all the practices from the past, the discipline of philosophy manifests itself in the fields of human. So the philosophical context qualifies the fusion of theory and practice. The combination of philosophy with the ideal, besides bringing many social perceptions to it, turns into a phenomenon that distances itself from practice. However, while the unity of an action and thought progresses without an antecedent, neither formal nor social field contains singularity. In this context, considering the performance point of art, seeing/ using the act of philosophy in the field of acting, which includes both ideal and action, can be treated as one of the most important gains. Starting from all these considerations, the study is built on the basis that examines both the possibility and potential of acting with a philosophical basis.