Avrupa Birliği eğitim politikasının gelişim süreci
The development process of European Union education policy
- Tez No: 754533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Avrupa Birliği (AB), İkinci Dünya Savaşı'nın sona erdiği ve sonuçlarının büyük bir felakete yol açtığı yıkımın ardından, altı kurucu ülkenin önderliğinde, daha çok ekonomik sebepleri gözeterek bir araya gelen bir topluluk olmasına rağmen, günümüzde, zamanla siyasi bütünleşmeye doğru evrilmiş, daha fazla üye ve ulusal politika alanını, Birliğin uluslar üstü yapısına dâhil etmek isteyerek, hareket alanını giderek daha çok genişletmiştir. Siyasi bütünleşme sürecinde, Avrupalılık kimliğinin ve hedeflediği dinamik, rekabetçi ve bilgiye dayalı ekonomik yapının gerçekleştirilebilmesinin ancak nitelikli eğitimle mümkün olabileceğini fark eden AB, bu doğrultuda faaliyetlerini içerik ve uygulama yöntemleri bakımından zenginleştirme çabası içine girmiştir. Bu kapsamda bu çalışmada, AB'nin kuruluşunun ilk yıllarından başlamak üzere, eğitim konusunun Topluluk içinde hangi koşullar altında, neden ve nasıl gündeme geldiği tarihsel oluşum süreci içinde incelenmiş ve bu doğrultuda, eğitim alanıyla ilgili yapılan çalışmalar, antlaşmalarda alınan kararlar, eylem programları ve belirlenen hedefler çerçevesinde araştırılarak, bu hedeflere ulaşma düzeyi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the European Union (EU) is a community that came together under the leadership of six founding countries, considering more economic reasons, after the destruction of the Second World War and its consequences caused a great catastrophe, today, it has evolved into political integration over time, with more members and it is expanding its field of action more and more by wanting to include the national policy area in the supranational structure of the Union. In the process of political integration, realizing that the European identity and the dynamic, competitive and knowledge-based economic structure it aims at can only be achieved through qualified education, the EU, in this direction, has tried to enrich its activities in terms of content and application methods. In the study prepared in this context, starting from the first years of the establishment of the EU, under what conditions, why and how the subject of education came to the fore in the Community was examined in the historical process and in this direction, the level of reaching these goals was determined by researching within the framework of the studies on the field of education, the decisions taken in the agreements, the action programs and the targets.