Hastaların geleneksel ve tamamlayıcı tıbba yönelik tutumlarının değerlendirilmesi İstanbul ilindeki bir tıp merkezi örneği
Evaluation of patients' attitudes to traditional and complementary medicine a case of a medical center in İstanbul
- Tez No: 754570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) modern tıp uygulamaları gibi bilimsel temellerle kanıtlanma amacı bulunmayan kültürel farklılıklara ve inançlara göre değişiklik gösteren çeşitli yöntem ve uygulamaları içerisinde barındıran tecrübe bilgi ve beceriye dayanan toplumun çoğunluğu tarafından benimsenip uygulanan tedavi yöntemleridir. GETAT kapsamına olan ilgi her geçen gün artış göstermektedir. Özellikte gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin bu alandaki çalışmalara önem verdiğini görmektedir. GETAT uygulamalarının sağlık hizmetlerine dahil edilmesi sağlık hizmetlerinin ilerlemesi açısından olumlu katkı sunacaktır. Bu çalışma kapsamında İstanbul ilindeki bir tıp merkezi örnek alınarak tıp merkezine belirli zaman aralığında başvuru yapan hastaların GETAT 'a karşı tutumlarının değerlendirmesi amaçlanmıştır. GETAT konusunda hastaların tutumlarının belirlenmesi, sağlık hizmetlerinin planlaması sürecinde bütünsel bakış açısıyla yaklaşımına katkı sağlayacaktır. GETAT sağlık hizmetleri süreçlerine sağlık profesyonelleri tarafından gerekli nitelikler ve ortam sağlanarak entegre edilmelidir. GETAT uygulamalarının Sağlık Bakanlığı kapsamında uygulamalara yer verilmesi sağlık hizmetinden alınan memnuniyeti en üst düzeye taşıyarak hastaların ihtiyaç ve beklentilerine tam anlamıyla karşılık verebilir. Sağlık hizmetlerinin yönetim aşamasında yer alan tüm bireylerin bu uygulamalara hakim olması sağlanarak planlama ve koordinasyon süreci proaktif olarak yerine getirmelidir.
Özet (Çeviri)
Traditional and Complementary medicine (GETAT) is a treatment method adopted and applied by the majority of society based on experience, knowledge and skills, which includes various methods and practices that vary according to cultural differences and beliefs that do not have the purpose of being proven by scientific foundations such as modern medical practices. Interest in Traditional and Complementary coverage is increasing every day. In particular, we see that developed and developing countries attach importance to studies in this field. The inclusion of GETAT applications in health services will contribute positively to the advancement of health services. Within the scope of this study, it was aimed to evaluate the attitudes of patients who applied to the medical center December a certain time interval by taking the example of a medical center in Istanbul towards GETAT. Determining the attitudes of patients about GETAT will contribute to the approach of health services from a holistic point of view in the planning process. GETAT should be integrated into health care processes by providing the necessary qualifications and environment by health professionals. The inclusion of GETAT applications in the applications within the scope of the ministry of health can fully meet the needs and expectations of patients by maximizing the satisfaction received from the health service. All individuals involved in the management phase of health services should master these practices and perform the planning and coordination process proactively.