التاريخ السياسي للحركة الوطنية في سورية 1920-1939
Suriye ulusal hareketinin siyasi tarihi (1920-1939)
- Tez No: 754571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RACHİD CHİKHOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
İki savaş arasındaki dönemde Suriye tarihi ve Fransız mandasına karşı verdiği milli mücadele hakkında konuşulan önemli konulardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu araştırma, Suriye ulusal hareketinin ortaya çıkışına, Fransız Mandası politikasına ve bu politikaya karşı gösteriler, protestolar, grevler gibi barışçıl yollarla karşı çıkan Suriye halkının ve onun yurtsever adamlarının ona karşı tutumuna ışık tutmayı amaçlamaktadır. Askeri darbeler: Fransa'nın Suriye'yi yönetmedeki adaletsiz politikası ve devrimlerin sonuncusu ve en büyüğü, Fransız halkının büyük bedel ödediği 1925-1927 Büyük Suriye Devrimiydi. Fransa politikasını değiştirmek zorunda kaldı, seçimleri denetleyecek, ülke için bir anayasa hazırlayacak bir Kurucu Meclis kurmak için ulusal hareketin liderleriyle müzakerelere kapı açtı. Suriye ulusal heyeti oluşturularak Fransızlarla Bağımsızlık Antlaşması üzerinde müzakere etmek üzere Paris'e gitti ve Suriye ile Fransa arasında, Fransız Mandası'nın kaldırılmasını ve Suriye'nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü öngören 1936 antlaşması konusunda anlaşmaya varıldı. Ardından parlamento seçimleri çağrısında bulundu ve Ulusal Blok, Haşim Al-Atassi'nin Cumhurbaşkanı
Özet (Çeviri)
In the period between the two wars, it is considered to be one of the important topics spoken about the history of Syria and the national struggle against the French mandate. This research aims to shed light on the emergence of the Syrian national movement, the French Mandate policy and the attitude of the Syrian people and their patriotic men, who opposed this policy through peaceful means such as demonstrations, protests and strikes. Military coups: France's unjust policy in governing Syria and the last and greatest of the revolutions was the Great Syrian Revolution of 1925-1927, for which the French people paid a heavy price. France had to change its policy, opening the door to negotiations with the leaders of the national movement to set up a Constituent Assembly to oversee elections, draft a constitution for the country. The Syrian national delegation went to Paris to negotiate with the French on the Treaty of Independence, and an agreement was reached between Syria and France on the 1936 treaty, which provided for the abolition of the French Mandate and Syria's independence and territorial integrity. He then called for parliamentary elections and the National Bloc won a majority in the Parliament,