Relations between the social media usage of Formula One fans and points of attachment
Formula 1 hayranlarının sosyal medya kullanımı ile bağlanma noktaları arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 754607
  2. Yazar: BURAK ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Formula 1, Uluslararası Otomobil Federasyonu tarafından onaylanmış bir motor sporları disiplinidir. 1950'deki ilk sezondan bu yana, her yıl dünyanın en iyi sürücüleri ve en iyi takımları arasında dünya şampiyonası düzenleniyor. Grand Prix'lerin başlangıcından itibaren, Formula 1 çok sayıda seyirciyi kendine çekerek büyük bir pazar hacmine neden oldu. Sosyal medyanın dijital pazarlamanın bir parçası olarak yadsınamaz etkisi, sosyal medya platformlarını Formula 1 taraftarlarına ve seyircilerine ulaşmak için en çok tercih edilen yöntemlerden biri haline getiriyor. Bu çalışmada, Formula 1'in önemli pazar payı ve çağımızın en etkili iletişim ve reklam aracı olan sosyal medyanın gücü nedeniyle Formula 1 taraftarları ile sosyal medya arasındaki etkileşim incelenmiştir. Sürücüye, takıma, sponsora ve Formula 1'e bağlılık, bağlılık indeksi puanlarına göre incelenir. Taraftarların sosyal medya kullanımlarını ve bağlanma noktalarını analiz etmek için bir anket geliştirilmiştir. Anova ve independent T testler kullanılmış ve 8 tane hipotez test edilmiştir. Araştırma sonuçları Formula 1 hayranlarının bağlanma noktaları ve sosyal medya kullanımları arasında bir ilişki olduğunu kanıtlamıştır. Bağlanma seviyeleri, içerik türüne, takımı takip etmek için temel motivasyona ve favori takımlarını ve bu takımlardaki pilotları takip edip etmemelerine göre farklılık gösterebilir. Genel olarak, Formula 1 taraftarlarının bağlanma noktaları ile sosyal medya kullanımı arasında bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Formula One is a motorsport discipline ratified by the International Automobile Federation. Since the first season in 1950, the world championship among the world's best drivers and best constructors have been held every year. From the beginning of the Grand Prix, Formula One attracts large number of spectators, resulting in a large market volume. Incontrovertible influence of social media as a part of digital marketing makes social media platforms one of the most preferred methods to reach Formula One fans and spectators. In this study, interaction between Formula One fans and social media is investigated due to the significant market share of Formula One and the power of social media, which is the most effective communication and advertising tool of our age. Attachment to driver, team, sponsors, Formula One is investigated by points of attachment index. A survey was developed to analyze the social media usage and points of attachment of the fans. Independent T tests and one way ANOVA tests were used. Eight Hypothesis were tested. The results of the research proved that there is a relationship with points of attachment and social media usage of Formula One fans. Their attachment levels can differ on the content type, main motivation to follow the team, and whether they follow their favourite team and drivers from the team or do not. Overall, there is a relationship between points of attachment and social media usage of Formula One fans.