The effect of various multimedia design in gamified student response application on EFL students' grammar achievement
Oyunlandırılmış öğrenci yanıt uygulamalarında çeşitli multimedya kullanımının öğrencilerinin dil bilgisi başarısına etkisi
  1. Tez No: 754608
  2. Yazar: PINAR AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Oyunlaştırmanın temeli, oyun öğelerinin oyun dışı ortamlarda kullanılmasıdır. Oyunlaştırılmış öğretim yöntemi yıllardır birçok eğitimci tarafından tercih edilmektedir. Teknolojinin öğrenme ortamlarına entegrasyonu ile oyunlaştırılmış öğrenci yanıt uygulamalarının (GSRA) eğitim alanında kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu araştırmanın ilk amacı, dil bilgisi öğretiminde oyunlaştırmanın üç sınıfın İngilizce dersinde geçmiş zaman konusundaki başarıları üzerinde anlamlı bir fark yaratıp yaratmadığını oyunlaştırılmış bir öğrenci cevap uygulaması (Kahoot!) kullanarak ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın ikinci amacı, oyunlaştırılmış öğrenci cevap uygulamalarında ilgili görsel ve arka plan müziği kullanımının öğrencilerin dilbilgisi başarı puanları arasında fark yaratıp yaratmadığını araştırmaktır. Bu araştırma, İstanbul ilinde bir özel okulda,“Common Framework of Reference for Languages”kriterlerinde B1- ve B1+ düzeyinde yer alan toplam 68 öğrenci (N=68) ile 4 hafta süreyle gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler ön test ve son test yoluyla toplanmıştır. Yarı deneysel araştırmanın bulguları, GSRA ve hem ilgili görsel hem de arka plan müziğini içeren multimedya entegrasyonunun, İngilizce öğrencilerinin basit geçmiş zaman başarıları üzerinde yalnızca ilgili görsel derslerden ve yalnızca arka plan müziği derslerinden daha olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Sınıfların ön ve son test sonuçları karşılaştırıldığında, A sınıfı ortalaması 69.21'den 77.13'e, B sınıfı ortalaması 69.14'ten 88.20'ye ve C sınıfı ortalaması 65, 41'den 75'e yükselmiştir. İlgili görsellerin kullanıldığı sınıf, sadece ses ve görsellerin kullanıldığı sınıflara göre daha başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The basis of gamification is the use of game elements in non-game environments. The gamified teaching method has been preferred by many educators for years. With the integration of technology into learning environments, the use of gamified student response applications (GSRA) in the field of education has become widespread. The first aim of this research is to find out whether gamification in grammar teaching has a significant difference on students' simple past tense achievement consisting of three classes, using a gamified student response application (Kahoot!). The second aim of the study is to explore whether the use of related visual and background music in gamified student answer applications makes a difference between students' grammar achievement scores. This study was carried out for 4 weeks with a total of 68 students (N=68) who were in the B1- and B1+ level range in the Common Framework of Reference for Languages criteria at a chain private school in Istanbul, Turkey. Quantitative data were collected through pre-test and post-test. The findings of the quasi-experimental research indicated that the integration of GSRA and multimedia, which includes both related visual and background music had a positive significant effect on EFL students` simple past tense achievement than only related visual classes and only background music classes. When the pre and post-test results of the classes were compared, the mean of the A class increased from 69.21 to 77.13, the mean of class B increased from 69.14 to 88.20 and the mean of the C class increased from 65, 41 to 75. and the class using related visuals was more successful than the classes using only audio or visuals.