A model proposal for automobile brands to be successful in the era of smart and sustainable mobility
Otomobil markalarının akıllı ve sürdürülebilir mobilite çağında başarılı olmaları için bir model önerisi
  1. Tez No: 754606
  2. Yazar: KAAN ÖZKORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEŞKESE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Küresel ekonomiye güç veren en önemli endüstriler arasında yer alan otomotiv endüstrisi, başta dünyaca meşhur otomobil markaları olmak üzere çeşitli otomotiv şirketlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bugün, yüzyılı aşkındır var olan otomotiv endüstrisi, akıllı ve sürdürülebilir mobilitenin hakim olacağı yeni bir çağın şafağında bulunmakta. Bu nedenle bu tez, otomobil markalarının akıllı ve sürdürülebilir mobilite çağında başarılı olmaları amacıyla onlara marka, ürün ve hizmet stratejilerini daha iyi şekillendirmeleri için yardımcı olacak bir kavramsal pazarlama eylem modeli önermektedir. Bu tezde önerilen model, otomobil markalarının yarattığı değeri artırmayı ve böylelikle bu yeni çağda rekabet güçlerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu tez, ana akıllı mobilite hizmetleri için bir sınıflandırma ve otomotiv grupları için yeni bir yapılanma ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The automotive industry, which is among the major industries powering the global economy, is home to various auto companies, particularly world-renowned car brands. Today, the more-than-a-century-old automotive industry is at the dawn of a new era that will be dominated by smart and sustainable mobility. Therefore, this thesis proposes a conceptual marketing action model for automobile brands that will help them to better shape their brand, product and service strategies in order to thrive in the era of smart and sustainable mobility. The model proposed in this thesis aims to increase the value creation of automobile brands and thus to improve their competitiveness in this new era. Furthermore, this thesis introduces a categorization of main smart mobility services and a new divisional structure for automotive groups.