A study on jackknifed estimators in regression model in presence of multicollinearity
Regresyon modelinde çoklu bağlantı durumunda jackknifed tahmin edicileri üzerine bir çalışma
- Tez No: 754625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFENUR CEBESOY ERDAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ FERAS SHAKER MAHMOOD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Birçok araştırmacı, çoklu doğrusal regresyonda çoklu bağlantı probleminin etkisini azaltmak için Jackknife tekniğini kullanmadan yanlı tahmin geliştirmiştir. Jackknife yanlı tahmini, en iyi tahmin ediciyi belirlemek için çoklu doğrusallık problemini çalışmış ve iyi özelliklere sahip olmasının yanı sıra, önceki literatürde mevcut olan Jackknife tahmin edicilerinin kapsamlı bir incelemesini yaparak onların üstesinden gelmiştir. Bu tez, çoklu doğrusal modelde bu tahmin edicilerin yüksek varyansının etkisini azaltmanın yanı sıra yanlılığı da azaltmak için yanlı tahmin edicide uygulanan Jackknife tekniğine dayanmaktadır. Ayrıca, çoklu doğrusal regresyon modelinde Jackknife Liu tipi tahmin ediciye (JLTE) dayalı“geliştirilmiş Jackknife Liu tipi tahmin edici (IJLTE)”olarak adlandırılan yeni bir tahmin edici önerilmiştir. Teorik olarak bazı yanlı tahmin edicilerle kıyaslandığında, IJLTE'nin performansı, uyum iyiliğinin bir ölçüsü olarak ortalama kareler hatasına (MSE) dayalı olarak kanıtlanmıştır. IJLTE tahmincisi, bazı teoremleri simüle ederken kanıtlanmış olan farklı yanlı tahmin edicilerle kıyaslandığında iyi özelliklere sahiptir. Jackknifed yanlı tahmin ediciler ve yanlı tahmin ediciler arasında, ortalama ardışık hata kriterlerine (MSE) dayalı olarak bu ailelerden en iyi tahmin ediciyi belirlemk için sayısal bir örneğin yanı sıra bir de simülasyon çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many researchers developed the biased estimation for reducing the impact of the multicollinearity problem in multiple linear regression but not using the Jackknife technique. The Jackknife biased estimation studied and over come the multicollinearity problem to determine the best estimator has good properties as well as to examined by conducting a comprehensive review of the Jackknife estimators present in previous literature. This thesis is based on applied Jackknife teachnique in biased estimator to reduce the baisedness as well as reduce the effect of high variance of these estimators in multiple linear model. Furthermore, a new estimator has been proposed in the multiple linear regression model called the“improved Jackknife Liu type estimator (IJLTE)”based on the Jackknife Liu type estimator (JLTE). The performance of IJLTE compared to some biased estimators theoretically is proofed based on the mean squares error (MSE) as a measure for goodness of fit. The IJLTE estimator has good characteristics compared with different biased estimators that have been proved when simulating some theorems. A simulation study as well as a numerical example between the Jackknifed biased estimators and the biased estimators has been done to determine the good estimator from these families based on mean sequare error criteria (MSE).