Geleneğin hayaletimsiliği bağlamında ikinci yeni şiiri ve Turgut Uyar'ın Divan'ı
The second new poetry and Turgut Uyar's Divan in the context of the tradition's spectrality
- Tez No: 754626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ZEYNEP UYSAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tezin amacı edebiyat alanında geleneğin hayaletinin İkinci Yeni şairleri ve şiiri özelinde modern şaire ve şiirine sürekli musallat olduğunu göstermek; bu bağlamda Turgut Uyar'ın Divan'da (1970) geleneksel nazım biçimlerini, türlerini ve geleneğin mazmunlarını nasıl kullandığını, nasıl değiştirdiğini ve dönüştürdüğünü incelemektir. Tezde geleneğin bir hayalet olarak modern Türkçe şiire musallat olmasını ifade etmek için Jacques Derrida'nın“hayaletimsilik”kavramından faydalanılacaktır. Türkçe edebiyat tarihi yazımına egemen olan modernleşmeci anlayış Türkçe edebiyatı eski ve yeni edebiyat olmak üzere ikiye ayırarak reddi miras yoluyla geleneği yok sayar. Geleneği yok sayma stratejisinin en belirgin niteliği geleneğin ölümle işaretlenmesidir. Oysa gelenek ne kadar öldürülmeye çalışılırsa çalışılsın bir hayalet olarak sürekli geri gelir ve modern Türkçe şiire musallat olur. Modern Türkçe şiirde geleneğin hayaletimsiliğinin en görünür olduğu alan İkinci Yeni şiiridir. İkinci Yeni şairleri yazılarında ve şiirlerinde geleneğin hayaletinin mirasını hem benimsemişler hem de onunla çatışma içine girmişlerdir. İkinci Yeni şairleri içinde geleneğin hayaletiyle kurulan ilişkiyi zirveye taşıyan isim ise kuşkusuz Turgut Uyar'dır. Turgut Uyar hem gelenekten beslenerek hem de geleneği dönüştürerek modern bir Divan ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to show that the spectre of tradition in the domain of literature is constantly haunting, specific to the Second New poets and his poetry, the modern poet and poetry; in this context the purpose is to examine that traditional verses, genres of verses and how he uses, changes and transforms the proposition of tradition in the book named Divan of Turgut Uyar. To express the tradition as a spectre haunting modern Turkish poetry, Jacques Derrida's concept of spectrality will be utilized in the thesis. The modernist mentality dominating Turkish literature history ignores tradition by dividing Turkish literature into old and new literature through denial of inheritance. The most significant feature of the strategy of ignoring tradition is marking the tradition with death. The tradition always comes back as a spectre, though how many times it is attempted to be killed and haunts modern Turkish literature. In modern Turkish poetry, the most visible domain of spectrality is the Second New Poetry. The New Second poets both matriculate the tradition's spectre of the inheritance and conflict with it in their poems and writings. Undoubtedly, Turgut Uyar is the name that pushes the relationship established with the spectre of tradition over the top among the poets of the Second New. Turgut Uyar puts forward a modern Divan both by feeding off tradition and transforming the tradition.