Regresyonda yeniden örnekleme metotlarına dayalı istatistiksel sonuç çıkarımı
Statistical inference based on resampling methods for regression
- Tez No: 947107
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRDAL ŞENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında, basit doğrusal regresyon modelindeki parametrelerin dayanıklı, jackknife yöntemine dayalı dayanıklı ve bootstrap yöntemine dayalı dayanıklı tahmin edicilerinin etkinlikleri hata terimlerinin dağılımının uzun kuyruklu simetrik (long tailed symmetric-LTS) olduğu varsayımı altında Monte Carlo simülasyon çalışması yardımıyla yan (bias), hata kareler ortalaması (mean squares error-MSE), ortak etkinlik (Deff) ve göreli etkinlik (relative efficiency-RE) kriterleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. Dayanıklı regresyon yöntemleri olarak on iki farklı yöntem kullanılmış ve bu yöntemler detaylı olarak incelenmiştir. Monte Carlo simülasyon çalışması sonucunda elde edilen bulgular ışığında dayanıklı, jackknife yöntemine dayalı dayanıklı ve bootstrap yöntemine dayalı dayanıklı regresyon yöntemlerinin her biri için ayrı ayrı en yüksek etkinliğe sahip ilk üç regresyon yöntemi belirlenmiştir. Ayrıca, tez çalışmasında kullanılan regresyon yöntemleri yardımıyla elde edilen model parametrelerinin tahmin edicilerinin varsayılan modelden sapmalara ve aykırı değerlere karşı duyarlılıklarını belirlemek amacıyla farklı alternatif modeller altında etkinlikleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonunda tezde ele alınan regresyon yöntemlerinin uygulaması gerçek bir veri seti üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the efficiencies of robust estimators, jackknife-based robust estimators, and bootstrap-based robust estimators for the parameters in the simple linear regression model were compared using bias, mean squares error (MSE), defficiency (Deff) and relative efficiency (RE) criteria, through a Monte Carlo simulation study under the assumption that the distribution of the error terms is long-tailed symmetric (LTS). Twelve different robust regression methods were used and examined in detail. Based on the findings obtained from the Monte Carlo simulation study, the top three regression methods with the highest efficiency were determined separately for each of the robust, jackknife-based robust, and bootstrap-based robust regression approaches. Furthermore, the efficiencies of the parameter estimators obtained using these regression methods were compared under various alternative models in order to assess their sensitivity to deviations from the assumed model and to the presence of outliers. Finally, the application of the regression methods discussed in the thesis was demonstrated on a real dataset.