Exploring early childhood teachers' technological pedagogical content knowledge and experiences of technology integrated teaching
Erken çocukluk öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgilerini ve teknoloji bütünleşik öğretim deneyimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 754636
  2. Yazar: BÜŞRA GÜNDEŞ ORMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSOY ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu karma yöntemli çalışmanın amacı, 3-6 yaş aralığındaki çocuklarla çalışan erken çocukluk eğitimi (EÇE) öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) ve EÇE kurumlarında teknoloji bütünleştirmelerini araştırmaktır. Birinci aşamada öğretmen bilgi formu, TPAB-Uygulama Ölçeği ve Teknoloji Entegrasyon Ölçeği kullanılmıştır. İkinci aşamada, başlangıçtaki nicel veri setini açıklamak ve derinleştirmek için teknoloji bütünleştirilmiş öğretim deneyimine ve TPAB'a odaklanan görüşmeler yapılmıştır. Ölçekler, öğretmenlerin TPAB düzeylerini ve bunun teknoloji entegrasyon puanları ile ilişkisini belirlemek için analiz edilmiştir. Görüşmeler için tematik analiz kullanılmıştır. Bu çalışma, hizmet içi EÇE öğretmenlerinin algıladıkları TPAB ve teknolojiyle bütünleştirilmiş öğretimdeki deneyimleri ve bunların TPAB ile ilişkili olduğu bulgular arasındadır. Sonuçlar, öğretmenlerin orta ve yüksek TPAB düzeyleri olduğunu göstermiştir. Ayrıca EÇE öğretmenlerinin TPAB ve teknoloji bütünleştirme puanları arasında pozitif bir ilişki vardır. TPAB teknoloji bütünleştirilme puanlarını belirli bir düzeyde yordamaktadır. Tematik analizlerde öğretmenlerin teknolojiyi çocukların yaşamları için bir gereklilik olarak gördükleri ve içerik, pedagoji ve teknoloji bilgisini harmanladıklarına ilişkin değerlendirmeleri ön plana çıkmaktadır. Ayrıca EÇE öğretmenleri TPAB'ı öğrenciler, hedefler, müfredat, zorluklar, fırsatlar, avantajlar, dezavantajlar açısından değerlendirmiştir. Pratik uygulama düzeyinde, bu çalışmanın sonucu, EÇE öğretmenlerinin ihtiyaçlarına dayalı hizmet içi eğitimin değişen teknolojik gelişmeleri yakalamalarına yardımcı olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this mixed-method study is to investigate early childhood education (ECE) teachers' working with children of ages 3 to 6 years technological pedagogical content knowledge (TPACK) and their technology integration in ECE institutions. The first phase, teacher information form, TPACK-Practical Scale and Technology Integration Scale, was used. Interviews focusing on technology-integrated teaching experience and TPACK are held in the second phase to explain and deepen the initial quantitative data set. The scales are analyzed to determine teachers' knowledge levels regarding TPACK and how it relates to their technology integration scores. Thematic analysis is used for interviews. This study revealed the perceived TPACK of in-service ECE teachers, their technology-integrated teaching experiences, and how they relate to their TPACK. The results showed that teachers have a medium to a high level of TPACK. In addition, there is a positive relationship between ECE teachers' technological knowledge and technology integration, and TPACK predicts technology integration at a certain level. In the thematic analyzes, teachers' evaluations that they see technology as a necessity for children's lives and that they blend content, pedagogy and technology knowledge come to the fore. In addition, ECE teachers evaluated TPACK in terms of students, objectives, curriculum, challenges and opportunities, advantages, and disadvantages. At the practical implications level, this study's result suggests that in-service training based on the ECE teachers' needs will help them catch up with the changing technological developments.