Exploring the influence of teaching mathematics in early childhood course on preservice early childhood teachers' images and emotions of mathematics, mathematics anxiety and mathematics teaching anxiety
Okul öncesinde matematik öğretimi dersinin okul öncesi öğretmen adaylarının matematik imgeleri ve duyguları, matematik kaygıları ve matematik öğretimi kaygılarındaki etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 439254
  2. Yazar: DENİZ MEHMETLİOĞLU DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM HASER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmanın amacı, 47 okul öncesi öğretmen adayının, Okul Öncesinde Matematik Öğretimi (OÖMÖ) dersini almadan önce ve aldıktan sonraki matematik kaygılarını (MK) ve matematik öğretimi kaygılarını (MÖK); matematikle ilgili imgeleri, duyguları, matematik kaygıları ve matematik öğretimi kaygıları ile bunların nedenlerini ders süresince inceleyerek betimlemektir. Ayrıca önceki MK ile MÖK arasındaki ilişki incelenmiştir. Veri toplama araçları olarak üç anket, uygulamalarıyla ilgili yansıtıcı düşünceler raporu ve çizim etkinlikleri kullanılmıştır. Bunların yanı sıra, 20 öğretmen adayıyla, MK, MÖK ve özel olarak ders deneyimleri hakkında daha derin bilgi alma amacıyla görüşmeler yapılmıştır. Dersin başına kıyasla, dersin sonunda öğretmen adaylarının matematikle ilgili imgeleri, duyguları, MK ve MÖK düzeylerinde bazı değişiklikler görülmüştür. Dersin sonunda, üst düzey formül ve soyut kavramlardan oluşan imgeler okul öncesindeki matematik kavramlarına dönüşmüş ve birçok olumsuz duygular matematikle ilgili olumlu duygularla yer değiştirmiştir. Matematik kaygıları, çoğunlukla öğretmenlerin algılanan özellikleri, aile ve önceden alınan derslerden kaynaklanmıştır. Bu kaynaklar değişmemiş, ancak öğretmen adayları öğretecekleri matematik hakkında olumlu imge ve duygular geliştirmişlerdir. Dersin sonunda, katılımcılar OÖMÖ dersinin matematik öğretimi kaygılarındaki katkılarından olumlu şekilde bahsetmişlerdir. Dahası, bazı öğretmen adayları matematik öğretimi kaygı düzeylerinde kaymalar göstermiş ve bu kaygılarının azalmasında OÖMÖ dersinin katkısını ve önemini vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to describe 47 preservice early childhood education teachers' mathematics anxiety (MA) and mathematics teaching anxiety (MTA) before taking Teaching Mathematics in Early Childhood (TMEC) course and after completing it through asking their mathematics related images, emotions, mathematics anxiety and mathematics teaching anxiety, and their sources throughout the course. Moreover, the relationship between the prior mathematics anxiety and mathematics teaching anxiety of preservice teachers were explored. Three questionnaires, field reflection reports, drawing activities were used as data collection tools. In addition, interviews were conducted with 20 preservice teachers to get in-depth information regarding their MA, MTA, and specific key course experiences. Compared to beginning of the course, some changes in participants regarding images, emotions, and levels of MA and MTA were seen at the end of the course. Images including advance formulas and abstract concepts in the beginning of the semester were switched to early years mathematics concepts and many negative emotions were replaced with the positive emotions related to mathematics at the end of the course. The sources of MA were generally related to perceived teacher characteristics, family and previous courses. These sources probably did not change, but preservice teachers developed new images and emotions regarding the mathematics they will teach. At the end of the course, participants referred to the contribution of TMEC course on their MTA in a positive way. Moreover, some candidates showed shifting in MTA and emphasized the importance of TMEC course and its contribution to diminishing their MTA.