Some issues of shrinkage estimators in regression model in existence of multicollinearity
Regresyon modelinde çoklu bağlantı varlığında shrinkage tahmincilerinin bazı sorunları
- Tez No: 754696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFENUR CEBESOY ERDAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ FERAS SHAKER MAHMOOD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, tahmin edicilerin yüksek varyansının etkisini azaltmak ve çoklu bağlantı problemini aşmak için“modifiye edilmiş yansız ridge regresyonu”olarak adlandırılan yeni bir yanlı tahmin edici önerilmektedir. Bu tez, önceki literatürde mevcut olan yanlı tahmin edicilerin kapsamlı bir incelemesini yaparak, tahmin edicilerin yüksek varyansının etkisini azaltmaya ve çoklu bağlantı sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek yanlı tahminler üzerine çalışmaktadır. Ayrıca, doğrusal regresyon modelinde Batah ve Gore (2019) çalışmasında önerilen“modifiye edilmiş yansız ridge regresyon”(MUR) modeline dayalı“modifiye edilmiş yansız ridge regresyon tahmin edicisi”(MURRE) ve“modifiye edilmiş ridge iki parametreli tahmin edici”(MRTP) olarak adalandırılan yeni yanlı tahmin ediciler önerilmiştir. MURRE ve MRTP'nin performansı, uyum iyiliğinin bir ölçüsü olarak teorik olarak ortalama kareler hatasına (MSE) dayanan bazı yanlı tahmin edicilerle karşılaştırılır. Simülasyon çalışması ve bazı teoremlerle, burada, MURRE ve MRTP tahmin edicileri, bir simülasyon çalışmasına dayalı diğer bazı önyargılı tahmin edicilerle karşılaştırıldığında iyi özelliklere sahiptir. Tahmincilerin performansını göstermek için sayısal bir örnek dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new biased estimator is proposed to reduce the effect of high variance of the estimators as well as to over come the multicollineatry problem called modified unbiased ridge regression estimator. This thesis studies on the biased estimations which can help to reduce the effect of high variance of the estimators as well as to overcome the multicollinearity problem by conducting a comprehensive review of the biased estimators present in previous literature. Furthermore, new biased estimators are proposed in linear regression model called“modified unbiased ridge regression estimator”(MURRE) and“modified ridge two parameters estimator”(MRTP) based on“modified unbiased ridge regression”(MUR) was proposed in the study of Batah and Gore (2009). The performance of MURRE and MRTP are compared to some biased estimators theoretically based on the mean squares error (MSE) as a measure for goodness of fit. By simulation study and some theorems, here, the MURRE and MRTP estimators have good properties compared with some other biased estimators based on a simulation study. A numerical example has been considered to illustrate the performance of the estimators.