Psikoloji lisans öğrencilerinin duygusal zekâ düzeyleri ve empati becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between emotional intelligence levels and empathy skills of psychology undergraduate students
  1. Tez No: 754715
  2. Yazar: İLAYDA EREZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı 18-35 yaş arasındaki psikoloji lisans öğrencilerinde, duygusal zekâ düzeyleri ve empati becerileri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya İstanbul ilindeki devlet ve özel/vakıf üniversitelerden 403 öğrenci katılım göstermiştir. Yapılan araştırmada katılımcılara Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği ve Empati Düzeyi Belirleme Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan bu çalışmada cinsiyete göre duygusal zekâ puanlarında anlamlı farklılığın olmadığı bulunmuştur. Cinsiyete göre empati alt boyutlarından olan bilişsel empati, duygusal tepki ve sosyal beceri düzeylerinde anlamlı farklılığın olmadığı bulunmuştur. Yaşa göre duygusal zekâ düzeylerinde anlamlı farklılığın olmadığı bulunmuştur. Yaşa göre empati düzeylerinde anlamlı farklılığın olmadığı bulunmuştur. Öğrencinin üniversiteli olarak geçirdiği yıl sayısına göre duygusal zekâ düzeylerinde anlamlı farklılığın olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin üniversiteli olarak geçirdiği yıl sayısına göre empati düzeylerinde anlamlı farklılığın olmadığı bulunmuştur. Sınıf değişkenine göre duygusal zekâ düzeyinde anlamlı farklılığın olmadığı bulunmuştur. Sınıf değişkenine göre bilişsel empati ile duygusal tepki düzeylerinde anlamlı farklılığın olmadığı, sosyal beceriler düzeyinde ise anlamlı farklılığın olduğu belirlenmiştir. Eğitim görülen üniversiteye göre duygusal zekâ ve empati düzeylerinde anlamlı farklılığın olduğu bulunmuştur. Duygusal zekâ ile bilişsel empati, duygusal tepki ve sosyal beceri arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon olduğu, empati bileşenlerinin duygusal zekâyı anlamlı ölçüde yordadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle duygusal tepkinin, duygusal zekâ ile ilişkili olması beklenmektedir ve bu araştırmada elde edilen sonuçta da duygusal zekâ ile duygusal tepki arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between emotional intelligence levels and empathy skills levels in psychology undergraduate students between the ages of 18-35. 403 students from public and private universities in Istanbul participated in the research. In the study, the Revised Schutte Emotional Intelligence Scale and the Empathy Level Determination Scale were applied to the participants. In this study, it was found that there was no significant difference in emotional intelligence scores according to gender. It was found that there was no significant difference in cognitive empathy, emotional response and social skill levels, which are empathy sub-dimensions according to gender. It was found that there was no significant difference in emotional intelligence levels according to age. It was found that there was no significant difference in empathy levels according to age. It was found that there was a significant difference in emotional intelligence levels according to the number of years the student spent as a university student. It was found that there was no significant difference in empathy levels according to the number of years the student spent as a university student. According to the class variable, it was determined that there was no significant difference in cognitive empathy and emotional response levels, but there was a significant difference in social skills level. It was found that there was a significant difference in emotional intelligence and empathy levels according to the university of education. It was determined that there was a positive and significant correlation between emotional intelligence and cognitive empathy, emotional response and social skills, and that empathy components predicted emotional intelligence significantly. For this reason, emotional response is expected to be related to emotional intelligence, and in the result obtained in this study, it was determined that there is a significant relationship between emotional intelligence and emotional response.