Covıd 19 sürecinde salgın hastalık kaygısı, dini başa çıkma, spiritüel iyi oluş ve huzurun incelenmesi
Examination of epidemic disease anxiety, religious cooperation, spiritual wellness and peace in the Covid 19 period
- Tez No: 754719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Religion, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, COVID-19 sürecinde salgın hastalık kaygısı, dini başa çıkma, spiritüel iyi oluş ve huzurun incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca, salgın hastalık kaygısı, dini başa çıkma, spiritüel iyi oluş ve huzurun demografik değişkenlere göre göre nasıl farklılık gösterdiği incelenmiştir. Araştırmanın örneklemin grubunda uygun örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 405 katılımcı yer almaktadır. Araştırmada Tarama Modeli kullanılmıştır. Araştırmada, Sosyodemografik Bilgi Formu, Salgın Hastalık Kaygısı, Dini Başa Çıkma Ölçeği, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği ve Huzur Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t-Testi, ANOVA ve PearsonKorelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, salgın hastalık kaygısı ile pozitif ve negatif, dini başa çıkma arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu ancak spritüel iyi oluş ve huzur ile genel olarak anlamlı ilişkiler bulunmadığı belirlenmiştir. Pozitif dini başa çıkma ve negatif dini başa çıkma ile spritüel iyi oluş arasında alt boyutlar bağlamında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler olduğu görülmüş; Huzur ölçeği ile negatif dini başa çıkma arasında bir ilişki bulunmazken, negatif dini başa çıkma ile huzur arasında zayıf düzeyde ve negatif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Spritüel iyi oluş ile huzur arasında da pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine epidemic anxiety, religious coping, spiritual well-being and tranquility in the COVID-19 process. Also, examine epidemic anxiety, religious coping, spiritual well-being and tranquility were investigated according to the demographic variables of the research sample. The sample group of the research consists of 405 participants selected by availability sampling method. Relational Survey Model was used as the research method. In the research, Sociodemographic Information Form, Epidemic Anxiety Scale, Religious Coping Scale, Spiritual Well-Being Scale and Tranquility Scale were used as data collection tools. Independent Sample t-Test, ANOVA and Pearson Correlation Analysis were used to analyze data. As a result of the research, it was determined that there was a positive and significant relationship between epidemic anxiety and positive and negative religious coping, but there was no significant relationship with spiritual well-being and tranquility in general. It has been observed that there are positive and significant relationships between positive religious coping and negative religious coping and Spiritual well-being in the context of sub-dimensions; While there was no relationship between the tranquility and negative religious coping, it was determined that there was a weak and negative relationship between negative religious coping and tranquility. It has been determined that there is a positive and significant relationship between spiritual well-being and tranquility