Yaratıcı kişilik özellikleri ve prososyal davranışlar arasındaki ilişkide beğenilme arzusunun aracı rolü
The mediating role of desire to be liked in the relationship between creative personality traits and prosocial behaviors
- Tez No: 754723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada yaratıcı kişilik özellikleri ve prososyal davranışlar arasındaki ilişki ve bu ilişkide beğenilme arzusunun aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda araştırmada yaratıcı kişilik özellikleri, prsososyal davranışlar ve beğenilme arzusunun sosyodemografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu üniversite öğrencilerinden oluşan ve 267'si kadın, 127'si erkek toplam 394 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Yaratıcı kişilik özellikleri ile ilgili veriler“Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği”, prososyal davranışlar ile ilgili veriler“Yetişkin Prososyallik Ölçeği”, beğenilme arzusu ile ilgili veriler ise“Beğenilme Arzusu Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler Google Form aracılığı ile çevrimiçi anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25.0 paket programı ile yapılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, Pearson korelasyon analizi ve Regresyon analizi kullanılmıştır. Regresyon analizleri SPSS'de Hayes macrosu (versiyon 3.5.2) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın analiz sonuçları doğrultusunda üniversite öğrencilerinde beğenilme arzusunun, yaratıcı kişilik özellikleri ve prososyal davranışlar arasındaki ilişkide aracılık rolünün bulunmadığı ortaya konmuştur. Üniversite öğrencilerinin yaratıcı kişilik özellikleri, prososyal davranışlar ile ilişkiliyken, üniversite öğrencilerinin beğenilme arzuları bu ilişkide anlamlı bir role sahip değildir. Yaratıcı kişilik özellikleri, prososyallik ve beğenilme arzusu puanlarının araştırmada ele alınan sosyodemografik değişkenler açısından farklılık gösterdiği bulunmuştur. Araştırmanın bulguları, literatüre ve prososyal davranışların artırılması için yapılacak çalışmalara önemli bir kaynak olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between creative personality traits and prosocial behaviors and the mediating role of the desire to be liked in this relationship. At the same time, the research also examined whether creative personality traits, prosocial behaviors and desire to be liked differ according to sociodemographic variables. The study group of the research was carried out with a total of 394 participants, 267 women and 127 men, consisting of university students. Data on creative personality traits were collected with the“Creative Personality Traits Scale”, data on prosocial behaviors were collected with the“Adult Prosociality Scale”, and data on the desire to be liked were collected with the“Desire to be Liked Scale”. Data were collected by online survey method via Google Form. Data analysis was done with SPSS 25.0 package program. Independent sample t-test, Pearson correlation analysis and Regression analysis were used in the analysis of the data. Regression analyzes were performed using the Hayes macro (version 3.5.2) in SPSS. In line with the results of the analysis of the research, it has been revealed that the desire to be liked in university students does not have a mediating role in the relationship between creative personality traits and prosocial behaviors. While the creative personality traits of university students are associated with prosocial behaviors, university students' desire to be liked does not have a significant role in this relationship. Creative personality traits, prosociality and desire to be liked scores were found to differ in terms of sociodemographic variables in the study. The findings of the study are thought to be an important source for the literature and studies to be carried out to increase prosocial behaviors.