Yeşil pazarlama uygulamalarının planlı davranış teorisi bağlamında satın alma niyetine etkisi
The effect of green marketing practices on purchase intention within the context of theory of planned behavior
  1. Tez No: 754740
  2. Yazar: PELİN ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖMER ERSİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada satın alma davranışı oluşurken yeşil pazarlama karmasının etkisi ile üretici ve tüketici hayatında farkındalık yaratma etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. İşletmeleri yeşil pazarlama uygulamalarına iten nedenler ele alınmış, planlı davranış teorisi kavramı tanımlanmış ve yeşil pazarlama uygulamaları incelenmiştir. Çevreye duyarlılığın artmasına bağlı olarak yeşil pazarlamada oluşan rekabet avantajı için küresel krizlerin yeşil ürünlere yönelimi artırıp artırmadığı incelenmiştir. Yeşil ürünlere olan yönelimden faydalanan işletmeler, yeşil ürün süreçlerini yöneterek yeşil pazarlama stratejilerini geliştirip uygulayarak rekabet üstünlüğü elde edebilir. Yapısal eşitlik modeli bağlamında çalışmada önemli bulgular elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, tüketicilerin yeşil ürün, yeşil fiyat ve yeşil tutundurma stratejilerini dikkate aldığı, nitekim bu stratejilerin satın alma niyeti üzerinde önemli istatistiksel etkiye sahip olduğu söylenebilirken, aynı sonuç yeşil dağıtım ağları için söylenememektedir. Çalışmanın bulguları sonucunda, şirketlerin yeşil ürünlere ve pazarlama stratejilerine ilişkin elde edilen bulguları dikkate alması, bu yöndeki yatırımları arttırmasına ek olarak, yeşil dağıtım ağlarının ise Türkiye'de geliştirilmesine ilişkin yatırımlara önem verilmesi sonuçlarına ulaşılmaktadır. Bu çerçeve çalışmamızda işletmelerde yeşil sürece ilişkin stratejik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the effect of creating awareness in the life of producers and consumers with the effect of green marketing mix while forming purchasing behavior. The reasons that push businesses to green marketing practices are discussed, the concept of planned behavior theory is defined and green marketing practices are examined. It has been examined whether the global crisis has increased the orientation to green products for the competitive advantage in green marketing due to the increase in environmental awareness. Businesses that benefit from the orientation towards green products can gain competitive advantage by developing and implementing green marketing strategies by managing green product processes. In this context, according to the findings obtained in the study, the findings with the structural equation modelling suggested important findings. According to the results, the consumer are observed to have adequate knowledge and interest regarding the green product, price and promotion strategies of the companies which are also confirmed statistically. However, this finding cannot be stated for the green distribution channels. As a result, the empirical results reveal that the companies should further augment their green marketing strategies and this holds especially for the distribution channels so that companies should further advance their investments towards green distribution.