Özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilere sözel problem çözme becerilerinin öğretiminde Uyarlanmış Kavramsal Model Temelli Öğretimin etkililiği
The effectiveness of Modified Conceptual Model-Based Instruction in teaching problem-solving skills to students with special learning disabilities
  1. Tez No: 754774
  2. Yazar: ÖZGE ÖZLÜ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YIKMIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilere sözel problem çözme becerilerinin öğretiminde Uyarlanmış Kavramsal Model Temelli Öğretim paketinin etkililiğini incelemektir. Mevcut çalışma, tek denekli araştırma yöntemlerinden denekler arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeline göre desenlenmiştir. Araştırmaya, öğrenme güçlüğü tanısı olan, dördüncü ve beşinci sınıfa devam eden 10-11 yaşlarında üç öğrenci katılmıştır. Araştırmanın sonuçları, Uyarlanmış Kavramsal Model Temelli Öğretim paketinin öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin bir aşamalı toplama ya da çıkarma işlemi gerektiren karşılaştırma türündeki sözel problemlere yönelik performanslarını artırmada etkili olduğunu ve öğrencilerin performanslarını uygulamanın tamamlanmasından iki, dört ve altı hafta sonra sürdürdüklerini göstermiştir. Ayrıca, öğrencilerin bir aşamalı toplama ya da çıkarma işlemi gerektiren karşılaştırma türündeki sözel problemlerdeki performanslarını ve kullandıkları stratejileri gerçek sınıf ortamına genelleyebildikleri belirlenmiştir. Bununla birlikte öğrencilerin öğrendikleri stratejiyi, bir aşamalı toplama ya da çıkarma işlemi gerektiren parça-bütün, ayırma ve birleştirme türündeki sözel problemlere genelleyebildikleri bulgulanmıştır. Bunlara ek olarak, sesli düşünme protokolleri ile elde edilen veriler, her bir öğrencinin, öğretim öncesi kullandığı bilişsel ve üstbilişsel stratejilerin, öğretim sonrasında tüm problem tipleri için önemli ölçüde arttığını ve çeşitlendiğini göstermiştir. Çalışmadan elde edilen sosyal geçerlik verileri ise öğrencilerin, öğretmenlerin ve ebeveynlerin çalışma hakkında olumlu görüşler sunduklarını göstermiştir. Çalışmanın bulguları ilgili alanyazın ışığında tartışılmış, gelecekteki araştırmalar ve uygulamalar için öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to investigate the effectiveness of modified conceptual model-based instruction package in teaching word problem-solving skills to students with special learning disabilities. One of the single subject research designs, a multiple-probe design with probe trials across subjects, was used in the present study. Participants were three 4th and 5th grade students and were aged between 10-11 years. The findings of the study showed that the modified conceptual model-based instruction package was effective in increasing students' performance in comparison word problems including one-step addition and subtraction, and also revealed that students maintained their performance two, four and six weeks after the intervention was completed. Moreover, it was determined that students could generalize their performance in comparison word problems including one-step addition and subtraction and the strategies they used to a real classroom setting. In addition, it was found out that students could generalize their strategy use to part-whole, separation and combination word problems including one-step addition and subtraction. Furthermore, data obtained through think-aloud protocols indicated that cognitive and metacognitive strategies used by each student in the pre-intervention phase increased and varied substantially in the post-intervention phase for each type of problems. Social validity data collected in the study showed that students, teachers, and parents expressed positive opinions about the study. Semi-structured interviews conducted with the students were also quite positive. The results of the present study were discussed in light of the relevant literature and recommendations for future research and practice were presented.