Akut miyokard infarktüsü sonrası erken dönem koroner bypass operasyonlarının mortalite ve morbidite sonuçları
Mortality and morbidity consequences of early period coronary bypass operations after acute myocardic infarction
  1. Tez No: 754778
  2. Yazar: ORHAN RODOPLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER TÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; akut ST-Segment Elevasyonlu MI (STEMI) ya da akut Non-ST Segment Elevasyonlu MI (NSTEMI) tanısıyla hastaneye yatırılıp 6 saat içinde yapılan koroner anjiografileri sonucunda erken dönemde izole CABG uygulanan hastaların morbidite ve mortalite sonuçları ile, elektif koroner anjiografi sonrası koroner arter hastalığı saptanıp izole CABG uygulanan hastaların morbidite ve mortalite sonuçlarını karşılaştırmaktır. Yöntemler: Kasım 2011-Ocak 2013 yılları arasında akut MI sonrası erken dönem CABG uygulanan 17'si kadın 62'si erkek, yaş ortalaması 61.4±1 olan STEMI veya NSTEMI geçirmiş 79 hastayla (grup 1), 17'si kadın 43'ü erkek olan yaş ortalaması 60.1±1 olan izole CABG uygulanan 60 hasta (grup 2) karşılaştırıldı. Bulgular: Akut MI'dan sonra hastalara ortalama 7.2±3, median 6 gün sonra CABG uygulandı. Her iki grup arasında demografik özellikler ve risk faktörleri açısından anlamlı farklılıklar bulunamadı. Grup 1'de 5 (%6) hastada, Grup 2'de 3 (%5) hastada toplam 8 (%5.7) hastada mortalite mevcuttu. Her iki grupta hastane içi total mortalitede anlamlı farklılık görülmedi (p = 0.52). İntraoperatif hasta verileri incelendiğinde, Akut MI geçirmiş grupta greft sayısı daha fazla (3.3±1'e karşılık 3.2±1, p = 0.474) ve kardiyopulmoner bypass süresi (87.9±34'e karşılık 80.8±33 dk. P = 0.222) daha uzun olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmedi (p > 0.05) . Grup 1'de 20 hastaya inotrop ilaç kullanılırken grup 2'de 7 hastaya inotrop ilaç kullanıldı. Grup 1'de inotrop ilaç kullanımındaki artış grup 2 ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p = 0.034). Grup 1'de 13 hastaya, grup 2'de 4 hastaya İABP kullanıldı. Grup 1'de İABP kullanımında grup 2 ile karşılaştırıldığında sayısal olarak artış görülmesine rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi (p = 0.081). Yoğun bakım yatış süresi grup 1'de 2.7±1.5 iken, grup 2'de 2.1±1.2 idi. Yoğun bakım yatış süresinde grup 1'de, grup 2 ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı (p = 0.025). 24 saatlik drenaj miktarları, extübasyon süreleri, postoperatif atriyal fibrilasyon gelişme oranları, postoperatif serebrovasküler olay gelişimi, postoperatif enfeksiyon oranları açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi (p > 0.05). Sonuç: CABG operasyonu; Akut MI sonrası erken dönemde kabul edilebilir mortalite ve morbidite oranlarıyla güvenli ve başarılı bir şekilde yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to compare morbidity and mortality conclusions of the patients who underwent early CABG following coronary angiopraphy done within 6 hours after the onset of STEMI or NSTEMI with the patients who underwent elective isolated CABG following elective coronary angiography. Methods: Between November 2011 – January 2013, 79 patients (group 1) (17 women 62 men, average age 61.4±1) who suffered from STEMI and NSTEMI and underwent early CABG after acute MI, were compared with 60 patients (group 2) (17 women 43 men, average age 60.1±1), who underwent elective isolated CABG surgery. Results: The mean time interval between the CABG after myocard infarction was 7.2±3 days with a median of 6 days. There were no statistically significant difference in demographic features and risk factors between the two groups (p > 0.05). Also there were no statistically significant difference in operative and postoperative data (p > 0.05). In-hospital mortality was seen in 5 patients (%6) in group 1 and in 3 patients (%5) in group 2. There were no statistically significant difference between in-hospital mortality rates (p = 0.52). Although number of grafts was higher (3.3±1 compared to 3.2±1, p = 0.474) and duration of cardiopulmonary bypass time was longer (87.9±34 minute compared to 80.8±33 minute, P = 0.222) in group 1, there were no statistically significant difference between number of grafts and cardiopulmonary bypass times. Inotropic drugs were used for 20 patients in group 1 and for 7 patients in group 2. There was statistically significant difference in inotropic drugs usage between the two groups (p = 0.034). The usage of IABP (Intra-aortic Balloon Pump) in group 1 was slightly higher than group 2. However, there were no statistically significant difference between the two groups (p = 0.08). Length of stay in the cardiovascular intensive care unit was 2.7±1.5 and 2.1±1.2 days respectively. There was statistically significant difference in length of stay in the cardiovascular intensive care unit between the two groups (p = 0.025). There were no statistically significant difference in 24-hour drainage volumes, extubation times, postoperative atrial fibrillation and cerebrovascular events, postoperative infection rates between the two groups (p > 0.05). Conclusions: Early CABG after acute myocard infarction (STEMI or NSTEMI) can be performed safely and successfully with acceptable mortality and morbidity rates.