Ayaş kentinin engelli bireyler bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of Ayas city in the context of persons with disabilities
  1. Tez No: 754779
  2. Yazar: YUNUS İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı öncelikle Ayaş ilçesinin engelli bireyler açısından değerlendirilmesidir. Dolayısıyla çalışma kentsel alan özelinde değerlendirilmiştir. Araştırmada Ayaş ilçesinin kent kalitesine yönelik kuramsal çerçeveleri sorgulanmış, ardından engelli hakları bağlamında irdelenmiştir. Ayrıca kentsel alandaki engelli bireylere yönelik sosyal politikalar, uygulamalar ve kurumsal yapılar, Ayaş örneği üzerinden sivil toplum örgütleri, kent yönetimleri ile engelli bireyler bağlamında saha araştırması ile sorgulanmıştır. Sonuç olarak farklı şehirlerin deneyimlerinden ve saha araştırması bulgularından yararlanılarak kentsel alana yönelik daha iyi bir katılım modeli geliştirilmeye çalışılmıştır. Engelli bireyin izolasyona maruz kalmaması, özel alanla sınırlı bir dünyada yaşamaması için gerçekleştirilen çeşitli faaliyetlerin istenen düzeye ulaşması açısından kentsel mekânın özellikleri değerlendirilmiştir. Çalışma kentsel alanda engelli birey olmayı anlama teşebbüsüdür. Bir başka ifadeyle çalışma engelli bireyler açısından kamusal ve özel alandaki ihtiyaç durumunun, erişilebilirlik problemlerinin belirlenmesini merkeze alarak engelli bireyler bağlamında kent kalitesinin irdelenmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is primarily to evaluate Ayaş district in terms of disabled individuals. Therefore, the study will be evaluated in terms of urban area. In the research, first of all, the theoretical frameworks of the Ayaş district on the quality of the city were questioned, and then they were examined in the context of the rights of the disabled. In addition, social policies and practices and institutional structures for disabled people in the urban area will be questioned through field research in the context of non-governmental organizations, city administrations and disabled individuals through the example of Ayaş. As a result, it will be tried to develop a better participation model for the urban area by utilizing the experiences of different cities and the findings of the field research. The characteristics of the urban space will be evaluated in terms of reaching the desired level of various activities carried out so that the disabled person is not exposed to isolation and living in a world limited to private space. The study is an attempt to understand being a disabled person in the urban area. For this, it is aimed to determine the poverty and deprivation of the rural area, the point of view of the disabled, the neediness in the public and private areas, the accessibility problems and to examine the quality of the city from this center.