Yerel yönetimlerde coğrafi bilgi sistemi destekli proje planlaması ve yönetimi
- Tez No: 75479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL TOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET İkinci dünya savaşından sonra stratejik araçlar geliştirme yansı bilgi işleme teknolojilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmuştur. Konumsal verilerin işlenme ihtiyaçları, bilgi sistemleri alanında grafik ve nongrafik veri koordinasyonu kabiliyetine sahip sistemler olarak tanımlanabilecek coğrafi bilgi sistemlerinin geliştirilmesini sağlamıştır. Bu çalışmada Coğrafi Bilgi Sistemlerinin proje planlama ve yönetiminde kullanılabilirlilikleri araştırılmıştır. Konu ile ilgili olarak Kayseri ili Melikgazi Beldesi Eskişehir Mahallesine ait yaklaşık 300 hektar alana ait l:1000'lik imar paftaları sayısallaştırılmıştır. Ardından Melikgazi belediyesi kontrolünde gerçekleştirilen imar uygulaması sayısallaştırılarak grafik veri tabanı elde edilmiştir. Nongrafik verilerin elde edilmesinde ilgili belediyenin yardımlarına başvurulmuştur. Coğrafi Bilgi Sistemi Pc Arc/Info ve ArcView GIS yazılımları ile DBFmanager ve Borland Delphi yazılım paketleri kullanılarak geliştirilmiştir. Çalışma boyunca çeşitli yazılımlardan da faydalanılmıştır. Uygulamalarda oluşturulmuş olan coğrafi bilgi sisteminde çeşitli sorgulamalar yapılarak proje planlamasında ve yönetiminde bu sistemin etkinliği incelenmiştir. Çalışma sonucunda, konumsal veri yönetimini ve işlenmesini içeren projelerde Coğrafi Bilgi Sistemlerinin kullanımının uygun olacağı sonucuna varılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY PROJECT PLANNING AND MANAGEMENT WITH GIS AT LOCAL GOVERNMENTS In last decade, GISs technologies has become very popular systems for spatial data analyze and management. The main purpose of thise thessis is to express the availability of GIS technology, for using project planing and managemet at local governments. Local goverments are widely uses spatial data for effective planning during applications of their projects. So that, it may be use one spatial information managemet system, namely urban information systems, depending on Geograhic Information Systems, for realize such aims as management of spatial data in elsewhere application. It may be said that the most important stage in the construction of information system is the design of the database. Effective planning of database is the most important condition regarding the effective use of standart inquiry capabilities by the users. Effective planning of a database means that the database architecture should have a structure suitable for development and that it should have data fields sutable for the purpose. Because of the different methods used forexpressing the geometric layer of the spatial data, databases consisting of spatial data have different capabilities compared to the classical databases. Most of the software developed for this purpose are graphical datbase management software suporting classical database management systems with embadded programming techniques. Thise kind of software, which manage graphical spatial data, access classical database software tools by ODBC and similar tools, and relate spatial nongraphical data to corresponding objects in the graphical database by using a key system. Various algoritms used for relating databases are also relate with the architectures of the databases. The process of constructing relations in relarional databases is accompanished by using as keys the complementtary data fields that are common to both databases. MlConsequently, data in one database are related in a one-to-one correspondence manner to the corresponding key field objects in the other database. The database architecture that is commonly used in graphical information systems is the relational database architecture. There are various algoritms for methods to follow in the design of a database that will be used in the Geographical Information Systems under development. However, local conditions should also be taken into account in the design of the database to deliver the data needs that are changing depending on the local needs. Since the most important factor that increases the cost of the geographical databases is the cost of collecting data, it will not be economical to include in the database the data whose use will not be suitable for the purpose. Another factor increasing the system cost is the problem of updating the data in the database. Keeping the cost of data updates in reasonable levels is also related with system architecture. Since systems depending on syncronization of distributed systems with common protocols provide the ability to manage the spatial data from different fields, they yield a time gain regarding the cost of data update. Different data collection methods are utilized to obtain data for spatial data managements systems: -Photogrammetric surveys -Geodetic surveys -Satallite scanners, -Digitization methods, -Conventional maps -Land based measurements, -Connection to existing databases, -CAD systems products, -Textual databases. Data suitable for the purpose are seperated by utilizing technologies that depend on different principles for data collection and processing. Positional correctnesses of the graphical objects must be defined in providing graphical data for positional database. This definition is usually the most important factor in the selection of the graphical data collection methods and directly effects the system cost. The most suitable method of 'graphical data' collection methods having different correctitness limits is chosen regarding the cost/benefit ration, time factors and financial resources of the system. It may be said that the fields of use of the GISs can cover all fields in which spatial data management is considered. In addition to this, general fields of use are as follows: -Military technologies, -Decision-making support systems,-Urban planning, -Project planning and project management -Simulations, -Data analyses, -Forecasting systems, -AM/FM systems, -Comment approaches. In this study, the usability of the GISs in the project and management in urban areas is investigated. For this purpose, a GIS consisting of the working field is constructed by obtaining graphical and nongraphical data from a 3.000.000 m2 field and by using Pc Arc/Info, ArcView GIS and DBFmanager along with Borland Delphi software toolboxes. The use of data management systems in the control of the development of the physical medium is possible provided that the databases of the GISs are designed to keep the record of the entities depending on time. In this way, the decision mechanism is supported by providing possibilities different from that of classical database. Troughout this study, an A4 scanner, an Al digitizer and a personal computer with a Pentium 166 MMX processor have been used. Dbase medium supported by Pc Arc/Info is chosen as the database management medium. However, there are rivals to Dbase, such as ORACLE, which have better capabilities in the management of large data stacks. Oracle is a better tool for managing urban level data banks. GISs present analysis capabilities for area planning regarding project planning and management. Hence, it becomes possible for the project group to effectively use the spatial data in planning. GISs, in addition to the capabilities provided by the classical database management systems, offer forecasting capabilities by graphical simulations. For this reason, GISs are tools that can be used in the analysis of the effects to the environment of a project under development. Throughout the project, work flow data related to the pre-assumed work durations must be supplied to the database. The processes related with the development of the project can be controlled by using the graphical data which are related to the nongraphical data by keys. It is natural that this method requires that the design of a database should be suitable for project planning or new data and the database should have keys that can be related. The tools used for performing analyses are known as inquiry tools. The inquiry tools which are most commonly used are SQL and QBE, which is an amended versiyon of the SQL. However, there is wide range tools that have been developed for inquiry purposes. IXThe using techniques of most widespereadly commands of SQL',for query, are shown at bellow with examples: Update Tezdata Set Yapırızn='Ok' Where Yapirızn Like '%Alındı%' Update Tezdata Set Yapirızn- Alındı' Where Yapirızn Like 'Ok' And Ada=210 Update Tezdata Set Nıtelik='Park' Where Nitelik Like,%Park%' Update Tezdata Set Yapırt=' 1 0/1 1/1 996' Where Yapırızn='Alındı' Select Ada,Parsel,Yapırt From Tezdata Where Yapırt