Yerel yönetimlerin coğrafi bilgi sistemleri ile entegrasyonu
- Tez No: 84070
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
OZET \ ?.;.“- ''.?: a on holirnin hoHoflorinrlon hirtei. - ' ?? »' ”..*..»»* Günümüzde, tüm mesleki uğraşılarda en belirgin hedeflerinden birisi ilgi alanlarındaki hizmetlerin en doğru, süratli ve ekonomik olarak yerine getirilebilmesi için gelişen teknolojiyi yakından izlemek ve uygulamaktır. Başlangıçta el yardımı ile yapılamayan veya uzun zaman ve yoğun işlemler gerektiren çalışmalar, geliştirilen bilgisayar teknolojisi ve yazılımları ile özellikle yoğun hesaplamaların ve matematiksel tasarımların yer aldığı mühendislik uygulamaları alanlarında sayısal devrim sayılabilecek nitelikte gelişmeler kaydedilmiştir. Son yıllarda grafik olanaklara da kavuşan bilgisayar teknolojisi artık teknik, sosyal ve ekonomik alanlarda faaliyet gösteren tüm meslek dallarının icrasında vazgeçilmez iş araç ve gereçlerinden birisi olmuştur. Çeyrek asırlık sürekli bir gelişme süreci içerisindeki bilgisayarlar, hesap makinası olarak kullanılmaktan çıkartılarak, sözel ve grafik verinin değişik amaçlar için kullanılabileceği bir işlem gücüne eriştirilmiş, ülke ve toplumların kalkınmasında en önemli faktörlerden birisi olan ve gelişmişliğin göstergesi olarak kabul edilen iletişimin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), konuma dayalı her türlü bilginin toplanması, depolanması, işlenmesi ve sunulması görevini yerine getiren bilgisayar teknolojileri kullanım destekli bir hizmet aracı olarak tanımlanabilmektedir. CBS, kapsamında 10'larca Gigabyte'lık verinin kolay/ulaşılabilir ortamda arşivlenmesi ve analiz edilmesi mümkün hale gelmiş ve konumsal verilerin bilgisayar ve bilgi iletişim ortamlarında hızlı ve sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesinden dolayı CBS'leri birçok mesleki alanda uygulama imkanı bulmuştur. Konumsal bilgileri kullanarak, planlama, mühendislik ve yerel yönetimlerdeki faaliyetlerde koordinasyonu ve etkili karar vermeyi sağlayan Kent bilgi Sistemi (KBS) uygulamaları da bunlardan birisini oluşturmaktadır. KBS kullanılarak, konumsal bilgilerden optimum şekilde yararlanma yoluna gidilmesiyle yerel yönetimler için; karar vermede tutarlılık ve isabet; proje maliyetlerinde indirim ve, yapılan farklı çalışmaların bir koordinasyon altında toplanılması ve hızlandırılması mümkün hale getirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY \ IV /İA i“”,-'?:.“-- -*”s -v» a- '“*.. ”?'.'>' ?:^“ '”>»?* ^ One of the most specific targets in all aspects of the professionaflife in our day is to constantly observe and implement the advancing technologies in an aim to fulfil the relevant services immaculately in a swift and economical manner. Some activities which could not be manually executed before or which called for time consuming and tiresome processes, now have become commonplace actions thanks to the advanced computer technology artd software programs creating a digital revolution particularly in the engineering applications where concentrated computation and mathematical designs are involved. The computer technology, which is also supported with graphical opportunities recently, has become an indispensable work tool and means of assistance at all professions active in social and economical areas. On the course of a quarter century of development the computers originally designed as simple calculators were transformed into artificial intelligence with incredible digital capacities that process verbal and graphical input for endless number of applications, and now are considered fundamental elements of communication which sustain a pivotal importance in growth of the countries and the people. Geographical Information System (GIS) may be described as a service means supported by computer technologies applications which performs collection, storing, processing and presentation of all types of data and information based on position. Within formation of GIS data as large as 10s of gigabytes may now possibly be archived at an easily accessible medium, and due to speedy and sound assessment of the positional data in the computer and data communication medium, GIS may be affordable at a great number of professional sectors. The Urban Information Systems (UIS) applications which offers coordination and optimum decision making in the activities of planning, engineering and any other relevant activities in the local administrations by using positional information, is also one of the aforesaid. By means of optimizing positional information through using UIS, the local administrations gained access to correct and invariable decision making, cost cutting in projects, gathering different applications under coordination and speeding up the operations.