Economic implications in the video game market considering cognitive biases: A research of player spending behavior and the video game market influenced by microtransactions
Bilişsel önyargıları dikkate alan video oyunu pazarındaki ekonomik sonuçlar: Oyuncu harcama davranışının araştırılması ve mikroişlemlerden etkilenen video oyunu pazarının araştırılması
- Tez No: 1010162
- Danışmanlar: PROF. DR. GELENGÜL KOÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
Özet
Video oyunu pazarında bilişsel önyargıları göz önünde bulundurarak ekonomik çıkarımlar: oyuncu harcama davranışlarının araştırılması ve mikroişlemlerden etkilenen video oyunu pazarının" modern oyundaki mikroişlemlerin evrimi ve endüstri ekonomisi ve oyuncu davranışları üzerindeki etkilerinin olgusunu araştırıyor. Bu tez, çeşitli oyun içi para kazanma modellerinin çeşitli mikroişleme türleriyle karşı karşıya kaldıklarında sektör ve oyuncuların karar verme süreci üzerindeki potansiyel etkileri hakkında daha fazla bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Test edilecek iki hipotez seti, oyunu ücretsiz olarak alan oyuncular arasındaki ilişkinin yokluğunu veya varlığını belirlemeyi ve bunların ona harcamaları ile toplam oyun zamanı ile oyuncuların oyuna harcamaları arasındaki ilişkinin yokluğunu veya varlığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın teorik temeli, farklı para kazanma taktiklerinin, popüler başarılı oyun IP'lerinin örnekleri kullanılarak tanımlandığı, araştırıldığı ve incelenmesi durumunda sunulmaktadır. Mikrotransasyonlarla ilişkili olabilecek bilişsel önyargılara tanım verilir. Potansiyel bağlantılar, belirli para kazanma taktiklerinden kaynaklanabilecek belirli bilişsel önyargılar arasında kasıtlı olarak veya olmasın tartışılmaktadır. Bulgular, oyunların mikroişlemlerine maruz kalma ile artan harcamalar arasında bir korelasyon olduğunu ve tartışılan konuların yönleri hakkında gelecekteki araştırmalar için daha fazla olasılık sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Economic Implications in the Video Game Market Considering Cognitive Biases: A Research of Player Spending Behavior and the Video Game Market Influenced by Microtransactions”researches the phenomenon of the evolution of microtransactions in modern gaming and their effects on the industry economy and the player behavior both. This thesis aims to provide further insight into the potential effects various in-game monetization models have on the industry and on the players' decision-making process when faced with the various microtransaction types. The two sets of hypotheses to be tested aim to determine the absence or existence of relationship between players who have gotten the game for free and their spending on it and the absence or existence of relationship between total playtime and the players' spending on the game. Theoretical basis of the research is presented where the different monetization tactics are defined, explored and studied using the examples from popular successful gaming IPs. The cognitive biases that may be associated with the microtransactions are given definition. The potential links are discussed between certain cognitive biases that may be caused by specific monetization tactics, deliberately or not. The findings point towards there being a correlation between being exposed to the games' microtransactions and increased spending and provide further possibilities for future research into the aspects of the issues discussed.