Erkek sporcularda kaslılık dürtüsünün benlik saygısını belirleyici rolünün incelenmesi
Investigation of the determinant role of the drive for muscularity and self-esteem in male athletes
  1. Tez No: 754831
  2. Yazar: İREM ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma Türkiye'deki erkek sporcuların beden imajı memnuniyetsizliklerine bağlı benlik saygısı düzeylerini ve bu durumun kaslılıkla olan ilişkisini değerlendirebilmek için mevcut çalışmanın yapılması hedeflenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 sezonunda aktif spor yaşamını sürdüren 320 erkek sporcunun gönüllü katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırma kapsamına göre araştırmaya katılan katılımcılara ulaşılabilirlik durumu düşünülmüş ve araştırma grubunun seçimi kolay ulaşılabilir örneklem tekniğine göre seçilmiştir (Yıldırım ve Şimşek, 2011). Araştırmanın verileri,“Kişisel Bilgi Formu”, ''Kaslılık Dürtüsü Ölçeği'' ve "Benlik Saygısı Ölçeğinin yer aldığı formlar aracılığıyla toplanmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 22.0 bilgisayar paket programı kullanılmıştır. Uygulama sonucunda veri setleri tek tek incelenerek hatalı ve eksik doldurulan ölçekler araştırmadan çıkarılmıştır. Araştırma veri setinde yer aldığı belirlenen uç değerlere sahip veriler analiz dışı bırakılarak, analizler yapılmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde benlik saygısı, kaslılık odaklı tutumlar ve kas geliştirici davranışlar alt boyutlarının beden kitle indeksi ile istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olmadığı, ilişkisel bağlamda oluşturulan regresyon analizi incelendiğinde ise erkek sporculara ait benlik saygısı puanları ile kasılık dürtüsü alt boyutlarından kas geliştirici davranışlar alt boyutuyla anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to carry out the current study in order to evaluate the self-esteem levels of male athletes in Turkey due to body image dissatisfaction and the relationship of this situation with muscularity. The study group of the research was realized with the voluntary participation of 320 male athletes who continued their active sports life in the 2020-2021 season. The selection of the study group was determined according to the easily accessible sampling technique (Yıldırım & Şimşek, 2011) considering the accessibility aspect of all athletes in the provinces included in the research. The data of the research were collected through the form including the“Personal Information Form”, the“Drive for Muscularity Scale”and the“Self-Esteem Scale”. In order to find answers to the problem statement and sub-problems of the research, the relationships between the demographic characteristics in the personal information form that sheds light on the sub-problems and their scores were examined in the light of the data obtained after the“Drive for Muscularity Scale ”and“Self-Esteem Scale”were applied. SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences, Chicago, Illinois, United States) computer program was used for the statistical analysis of the data obtained from the scales. It was tested whether there was a significant relationship between the scores obtained from the parents and the independent variables of the study. As a result of the application, the data sets were examined one by one and the scales that were filled in incorrectly and incompletely, and the data determined as a result of the extreme value analyzes were excluded from the analysis and analyzes were made on the remaining data. When the results of the research are examined, there is no statistically significant difference between the body mass index of the sub-dimensions of self-esteem, muscularity-oriented attitudes and muscle-building behaviors. a relationship has been found.