Tiroid papiller karsinomlarında kanabinoid reseptör 1 ve 2 ekspresyonunun patolojik prognostik veriler ile karşılaştırılması
Comparison of cannabinoid receptor 1 and 2 expression with pathological prognostic data in papillary carcinomas of the thyroid
  1. Tez No: 754838
  2. Yazar: ZEYNEP DAMLA DOYURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ERONAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç:Papillertiroidkarsinomu (PTK) seyrinde tümör çapı, histolojik alt tip, lenf nodu metastazı, ekstratiroidal yayılım, ileri yaş, erkek cinsiyet gibi prognostik faktörler önceki çalışmalarda saptanmış ve önemi vurgulanmış olup çalışmamızda PTK histopatolojisindekanabinoid reseptörlerin yerini, prognoza etkisini araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2016-Haziran 2021 arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivinde bulunan papillertiroidkarsinomu ve benign nodül olarak raporlanmış 140 hastanın olduğu parafin bloklarına kanabinoid reseptör 1 ve 2 immünohistokimyasal çalışması uygulanması planlandı. Değerlendirilen parametreler; yaş, cinsiyet, tümör boyutu, tümör evresi, tiroid kapsül invazyonu, ekstratiroidal yayılım, multifokalite, lenfovaskülerinvazyon, lenf nodu ve uzak organ metastazı olarak belirlendi. Bulgular:Çalışmamızda dahil edilen hastalardan malign grupta yer alan hastalardan 18'i (%18) erkek, 82'si (%82) kadın olup patoloji sonucu benign grupta olan hastalardan 7'si erkek (%17,5) 33'ü (%82,5) kadındı.CB1 ve CB2 ekspresyonunun değerlendirildiği malign gruptaki 100 hastanın %35'i klasik varyant %50'si foliküler varyant, %15'i tallcell varyant olarak bulundu. CB1 ekspresyonu olan hastalarda benign nodülleri ile IRS skorları karşılaştırıldığında bening nodüllerde patoloji sonucu malign saptanan hastalarda göre IRS skorları anlamlı olarak daha düşük saptandı (p:0,001). Benzer şekilde aynı ilişkiye CB2 ekpsresyonu varlığında bakıldığında IRS skoru, anlamlı şekilde malign sonuçlanan hastalarda göre bening nodüllerde daha düşük bulundu (p:0,001). CB1 ekspresyonu olan hastaların IRS skoru 1+2 ve 3+4 şeklinde kendi içlerinde sınıflandırıldıklarında bening nodül saptanan hastaların IRS skorunun daha düşük olduğu görüldü (p:0,001). CB2 ekspresyonu olan hastaların IRS skoru 1+2 ve 3+4 şeklinde kendi içlerinde sınıflandırıldıklarında bening nodül saptanan hastaların IRS skorunun daha düşük olduğu görüldü (p:0,001). Sonuç: CB2 reseptör ekspresyonu olan hastalar IRS skoru 1-2 ve 3-4 olarak iki gruba ayrıldıklarında IRS skoru 3-4 olan hasta grubundaki hastaların yaşı anlamlı şekilde 45 üzeri; IRS skoru 1-2 olan hasta grubundaki hastaların yaşı ise anlamlı şekilde 45 altı saptanmıştır. Aynı şekilde iki grup olarak hastalar bölündüklerinde IRS skoru 3-4 olan grupta ekstratiroidal yayılım anlamlı şekilde diğer gruba göre yüksek tespit edilmiştir. CB2 ekspresyonu olan hastalarda ekstratiroidal yayılım ve IRS skorlaması sınıflandırılarak bakıldığında IRS skoru 3+4 olan hasta grubunda IRS skoru 1+2 olan hasta grubuna göre ekstratiroidal yayılım daha fazla izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective:Prognosticfactorssuch as tumor size, histologicalsubtype, lymphnodemetastasis, extrathyroidal spread, advancedage, malegenderweredetermined in previousstudiesandtheirimportancewasemphasized in thecourse of papillarythyroidcarcinoma (PTC). MaterialsandMethods:Cannabinoidreceptor 1 and 2 immunohistochemicalstudieswereplannedto be performed on paraffinblockscontaining 140 patientswithpapillarythyroidcarcinomaandbenignnodules in thearchive of Gaziantep UniversityFaculty of Medicine, Department of PathologybetweenJanuary 2016 andJune 2021. Evaluatedparameters; Age, gender, tumor size, tumorstage, thyroidcapsuleinvasion, extrathyroidal spread, multifocality, lymphovascularinvasion, lymphnodeanddistant organ metastasisweredetermined. Results:Amongthepatientsincluded in ourstudy, 18 (18%) maleand 82 (82%) femalepatients in themalignantgroup, 7 (17.5%) of thepatientswhowere in thebenigngroup as a result of pathology, 33 (82%), 5) wasfemale. Inthemalignantgroup in which CB1 and CB2 expressionwereevaluated, 35% of the 100 patientswerefoundto be classicalvariant, 50% follicularvariant, and 15% tallcellvariant. Whenbenignnodulesand IRS scoreswerecompared in patientswith CB1 expression, IRS scoreswerefoundto be significantlylower in benignnodulesthan in patientswithmalignantpathology (p:0.001). Similarly, whenthesamerelationshipwasexamined in the presence of CB2 expression, the IRS scorewasfoundto be significantlylower in benignnodulesthan in patientswithmalignantresults (p:0.001). Whenpatientswith CB1 expressionwereclassified as 1+2 and 3+4 IRS scores, it wasobservedthatpatientswithbenignnodules had lower IRS scores (p:0.001). Whenpatientswith CB2 expressionwereclassified as 1+2 and 3+4 IRS scores, it wasobservedthatpatientswithbenignnodules had lower IRS scores (p:0.001). Conclusion:Whenthepatientswith CB2 receptorexpressionweredividedintotwogroups as IRS score 1-2 and 3-4, theage of thepatients in thepatientgroupwith IRS score 3-4 wassignificantlyover 45; Theage of thepatients in thepatientgroupwith an IRS score of 1-2 wassignificantlyyoungerthan 45 years. Likewise, whenthepatientsweredividedintotwogroups, extrathyroidal spread wasfoundto be significantlyhigher in thegroupwith IRS score of 3-4 comparedtotheothergroup. Whenextrathyroidal spread and IRS scoringwereclassified in patientswith CB2 expression, extrathyroidal spread wasobservedmore in thepatientgroupwith IRS score of 3+4 comparedtothepatientgroupwith IRS score of 1+2.