Adana baseni tersiyer istifi Güvenç formasyonunun fasiyes ve ortamsal nitelikleri
- Tez No: 29766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
VII ÖZ : inceleme alanı Toros dağ kuşamının dog“u kesiminde yeralmaktadır. Bu çalışma ile Adana baseni Güvenç formasyonunun (Burdigaliyen - Serravaliyen) fasiyes ve ortamsal nitelikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaca ulaşmak için istifin Adana baseninde maksimum kalınlığa eriştiği (2113 m.) Karaisalı-Güvenç-Kuzgun ile kuzeydeki yüzleginden, Çukurköy (1OO m) kesitleri ölçülerek sedimanter petrografik çalışmalar, planktonik, bentonik foraminiferler ile nannoplankton tanıtımları/sayımları için toplam 22O örnek derlenmiştir. Adana baseni transgresif dönemine ait Karaisalı ve Kaplankaya formasyonları üzerine Güvenç formasyonu resif ilerisi şeyli ile başlayıp, basenin göreceli derinleşmesine bağla olarak derin denizel şeyle geçmektedir. istifin tavanına dpQru, Adana baseninin bölgesel ölçekte genel sığlaşmasına baQlı olarak regresif dönemi karakteriz.*- eden kırıntılı oranının artması ile sığ”denizel çökeller ve bunları da karasal, düşük sinüslü nıenderesli nehir çökelleri üzeriçmektedir. Çukurköy kesitinde; istifin tabanından tavanına doQru kırınla 1ı oranının azalmakta olması ile birlikte planktonik foraminifer miktarındaki artma, bentonik foraminifer miktarındaki azalma ve ayrıca Discoaster cinsi nannoplanktonların artması ortamın göreceli olarak derinleştiğini ifade etmektedir. 2113 metrelik Karaiealı-Güvenç-Kuzgun kesitinde istif; biri tabana yakın, diğeri 2/3' lük ve üçüncüsü tavana yakın kesiminde olmak üzere yog"un şeyi yapıl ıslıdır. Bunun dışındaki kesimler (7) çapraz laminalı, değişik oranlarda çok ince kumtaşı-silttaşı arakatmanlıdır. istifin taban kesiminde talus çökellerinin azalıp şeyle geçiş ile planktonik foraminifer miktarında önemli oranda artma,VIII bentonik foraminifer miktarında da azalma sözkonusudur. istifin 9O-196O m. leri arasında 7 farklı kesimde planktonik foraminifer miktarı azalaı~ak bentonik foraminifer miktarı 7, 4O ve üzerine çıkacak şekilde artmaktadır. istifin tavan kesiminde kırıntılı oranı ile bentonik foraminifer miktarındaki artış, ortamın sıg'laştıg'ını ifade etmektedir. 5S2-2072 m. ler arasında piritleşmenin gözlenmesi aneorobik ortam koşullarının devam ettiğini kanıtlamaktadır. Her iki kesitin ölçümü sırasında derlenen örneklerden tayin edilen planktonik-nannofosil türlerine göre planktonik foraıniniferlerde dört biyozon; Globorotalia roayeri Orbulina suturalia PraeorbulinH glomerosa curva Globigerinoides trilobus nannofosiller dört biyozon; Discoaster kııgleri - Catinaster coalithuş Discoaster exilis Sphenolithus heteromorphus Helicosphaera ampliaperta olmak üzere toplam sekiz biyozon ayırtlanmıştır. Bu zcınlara göre ise Güvenç formasyonunun Çukurköy(II) kesitinde?' Burdigaliyen - Langhiyen, Karaisalı.- Güvenç - Kuzgun (I) kesitinde ise Langhiyen- Serravaliyen evresinde çökelmiştir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT : The study area is situated at the Eastern Tauride Belt. This study describes facies and environmental characteristics of Early - Middle Miocene (Burdigalian - Serravalian) Güvenç formation at the northeastern point of the Eastern Mediterranean ?? Adana Basin. For this purpose maximum thickness of 2113 meters Karaisalx-Guvenc-Kuzgun and 108 meters of Çukurköy sections are measured and totally 220 samples collected for sedimentary petrographic studies benthonic, planktonic foraminifera and nannoplankton determinations. The Güvenç formation begins with talus deposits and fore reef shales on the transgressive cycle deposits of the Adana basin - Karaisalx and Kaplankaya formations - and transite; into btiBinal shales and in accordance with the general shallowing of the basin, basinal shales overlain by the shallow marine and terrestrial deposits (regressive cycle) at the top of the succession. Çukurköy section shows that relatively deeping deposition of environment according to decreasing amount of sandy layers, benthonic foraminifera and increasing amount of planktonic foraminifera, Discoaster kind nannof ossils from bpttom to top. 2113 meters thick Karaisalı-Güvenç-Kuzgun sections mainly consist of shales with some cross laminated, very fine sandstone-siltstone interbeds. At the base of the section talus deposits transits into shales with increasing amount of planktonic foraminifera and decreasing amount of benthonic foraminifera from bottom to top. More than 40% benthonic foraminifera are found 7 different levels between 90-19S0 meters. Increasing amount of benthonic foraminifera are indicating relatively shallowing environment of deposition, at the top. of the succession. Pyritization are dominant between 562-2072 meters and indicate that aneorobic environmental conditions.X According to planktonic and nannofossils 1 ' determinations eight different biozons are determined using 2 measured section samples (I, II). Planktonic foraminifera biozons are : Globorotalia mayeri Orbulina suturalis Fraeorbulina glonierosa curva Globigerinoides trilobus Nannofossils biozons are : Dlscoaster kugleri - Catinaster coalithus Discoaater exills Sphenolithus heteroroorphus Helicosphaera ampliaperta The Güvenç formation are during Burdigalian-Langhian in Çukurköy section (II) and Langhian-Serravalian in Karaisalı-Giîvenç-Kuzgun section (I) respectively.