Genç futbolculara günün farklı saatlerinde ve farklı zeminlerde uygulanan biyomotorik testlerin karşılaştırılması
Comparison of biomotoric tests applied to young football players at different times and different ground
- Tez No: 614802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı genç futbolculara günün farklı saatlerinde ve farklı zeminlerde uygulanan aerobik kapasite ve çeviklik, sürat, güç gibi biyomotorik özelliklerin performansını karşılaştırmak ve bu performansların günün hangi saat ve saha zemininde daha verimli olabileceklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla sporcuların aerobik dayanıklılık (20 metre mekik koşusu), sürat (30 metre sürat testi), çeviklik (T Test), esneklik ( sit and reach), patlayıcı kuvvet (güç) (durarak uzun atlama) test performansları karşılaştırılmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya İstanbul Giresun Spor Kulübü'nde lisanslı 14-16 yaş arasındaki aktif futbolcular gönüllü olarak katılmıştır. En az 3 yıllık lisanslı sporculardır. Araştırma yapılan kulübün haftalık antrenman periyotlamalarının haftada 90 dakika süreyle 4 birim antrenman yaptıkları tespit edilmiştir. Sporcuların sürat performansı için 30 Metre Sprint Testi, çeviklik performansı için T-Çeviklik Testi, çabuk kuvvet performansı için Durarak Uzun Atlama Testi, esneklik için Otur uzan testi ve MaxVO2 değerinin hesaplanması için 20 Metre Mekik Koşusu Testi uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 20.0 programı kullanılmıştır ve gruplar arası farklılık olup olmadığının belirlenmesinde T testi, grup içi farklılık olup olmadığının belirlenmesinde Wilcoxon Testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi (p0,05). Sonuç: Yapılan analizler sonucunda genç futbolcuların farklı zeminlerde ve günün farklı saatlerinde yapmış oldukları biyometrik test değerleri arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Genç futbolcuların test performans ölçümlerinde suni futbol zemin ya da parke salon zeminlerin kullanılabileceği, günün akşam saatinin (19.00) tercih edilmesinin uygun olabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to compare the performance of aerobic capacity and biomotoric properties such as agility, speed, power applied to young footballers at different times and on different grounds. For this purpose, aerobic endurance (20 meter shuttle run), speed (30 meter sprint test), agility (T - Agility Test), flexibility (sit and reach), explosive power (standing long jump) test performances of athletes were compared. Materials and Methods: Active football players between the ages of 14-16 who were licensed in Giresun Sports Club of Istanbul participated voluntarily. They are licensed footballers for at least 3 years. It was known that the weekly training period of the research club performed 4 units of training for 90 minutes per week. 30 Meters Sprint Test for speed performance, T-Test for agility performance, Standing Long Jump Test for explosive power performance, Sit and Reach test for flexibility and 20 Meter Shuttle Run Test for aerobic capasity value were applied. SPSS 20.0 program was used for the analysis of the obtained data. T test was used to determine whether there is any difference between the groups. Wilcoxon Test was used to determine whether there is a difference between the groups. The level of significance was determined as (p 0.05). . Conclusion: As a result of the analyzes, a significant difference was found between the biomotoric test values of young football players on different grounds and at different times. It is considered that artificial football or parquet hall floors can be used in the test performance measurements of young football players and it may be appropriate to prefer evening time of day (19.00).