İlkokul 1. sınıf öğrenci velilerinin öğretmen tercihini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Factors determining the teacher preference of primary school 1st grade students' parentsabsract
  1. Tez No: 754930
  2. Yazar: SONGÜL YÜRÜK TATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sınıf öğretmenleri, öğrencilere nasıl öğreneceklerini ve nasıl davranacaklarını öğretmede önemli bir role sahiptir. Çocukları sosyal olarak yükseltmede, onlara ahlâkî açıdan ilham vermede ve onları çalışmaya ve üretmeye motive etmede etkili figürlerdir. İlkokul ise, çocuğun okuma-yazmayı öğrendiği, temel bilgi ve becerileri kazanıp geliştirdiği, değer ve normları içselleştirdiği kritik bir dönemdir. Bu dönem, aynı zamanda çocuğun geleceğinin şekillenmesindeki kuluçka dönemidir. Çocuğun dışa bağımlı olduğu ve öğretmenin kontrolünün, gözetiminin ve rehberliğinin son derece mühim olduğu bu dönemde, öğretmen tercihi şansa bırakılamayacak kadar hayatidir. İlkokul, çocuğun gelecekteki entelektüel gelişimi ile rekabetçi dünyada uzun süreli başarı için ihtiyaç duyduğu sosyal, bilişsel, kültürel, duygusal ve fiziksel becerilerin temelinin atıldığı bir dönemi simgelemesi nedeniyle de velilerce daha fazla önemsenen ve ciddiye alınan bir dönemdir. Eğitim-öğretim sürecinin en önemli paydaşlarından biri olan velilerin öğretmen tercihinde göz önünde bulundurdukları faktörlerin ortaya konmasını amaçlayan bu çalışma nicel bir çalışma olup tarama niteliği taşımaktadır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen anket aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Mersin ilinin Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir merkez ilçesinde 1. sınıfa başlayan öğrencilerin velileri oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini, bu dört merkez ilçede bulunan okullar arasından tabakalı seçkisiz örneklem yöntemi kullanılarak seçilen 517 veli oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre velilerin öğretmen tercihindeki en etkili faktörlerin;“öğrencilerine karşı ilgili olma”,“güvenilir olma”ve“mesleki deneyime sahip olma”faktörlerinin olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan velilerin yaşı, gelir düzeyi ve eğitim seviyesi arttıkça öğretmen tercih etme yüzdelerinin arttığı, ikamet ilçelerinin sosyoekonomik seviyesi arttıkça tercih oranın yükseldiği, okulların bulundukları hizmet alanlarına göre de tercihin değişkenlik gösterdiği, meslek faktörüne bakıldığında memurların tamamına yakınının öğretmen tercihi yaptığı görülmüştür. Velilerin öğretmen tercihinde öğretmenin mesleki özelliklerinin daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Classroom teachers have an important role in teaching students how to learn and how to behave. They are influential figures in raising children socially, inspiring them morally and motivating them to work and produce. Primary school is a critical period in which the child learns to read and write, acquires and develops basic knowledge and skills, and internalizes values and norms. This period is also the incubation period in shaping the future of the child. In this period when the child is foreign dependent and the control, supervision and guidance of the teacher is extremely important, the choice of the teacher is too vital to be left to chance. Primary school is a period that is more important and taken seriously by parents, as it symbolizes a period in which the foundation of the social, cognitive, cultural, emotional and physical skills needed for the future intellectual development of the child and long-term success in the competitive world is laid. This study, which aims to reveal the factors that parents, who are one of the most important stakeholders of the education-teaching process, take into consideration when choosing a teacher, is a quantitative study and has a screening quality. Research data were collected through a questionnaire developed by the researcher. The universe of the research consists of the parents of the students who started the first grade in the Mediterranean, Mezitli, Toroslar and Yenişehir central districts of Mersin in the 2021-2022 academic year. The sample of the study consists of 517 parents who were selected from among the schools in these four central districts using the stratified random sampling method. According to the results of the research, the most effective factors in parents' teacher preference; It has been determined that there are factors such as“being interested in their students”,“being reliable”and“having professional experience”. As the age, income level and education level of the parents participating in the research increased, the percentage of preference for teachers increased, the preference rate increased as the socioeconomic level of the residential districts increased, the preference varied according to the service areas of the schools, and when the profession factor was considered, it was seen that almost all of the civil servants preferred teachers. It has been concluded that the professional characteristics of the teacher are more effective in the teacher preference of the parents.