Uçuş ekibinin iş-aile çatışmasını yönetme öz-yeterliği ile mesleki tükenmişlik ve eş tükenmişliği arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluşun aracılık rolü
The mediating role of ontological well-being in the relationship between the flight crews self-efficacy for managing work-family conflict and career burnout and couple burnout
- Tez No: 754931
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇAPRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sivil Havacılık, Education and Training, Psychology, Civil Aviation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada uçuş ekibinin iş-aile çatışmasını yönetme öz-yeterliği ile mesleki tükenmişlik ve eş tükenmişliği arasındaki ilişkilerin ve ontolojik iyi oluş puanının iş-aile çatışmasını yönetme öz-yeterliği ile mesleki tükenmişlik ve eş tükenmişliği puanları üzerinde aracılık rolü üstlenip üstlenmediğinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırmanın temel amacına ek olarak uçuş ekibinin iş-aile çatışmasını yönetme öz-yeterliği, mesleki tükenmişlik ve eş tükenmişliği puanlarının sosyo-demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında veriler; TALPA (Türkiye Havayolu Pilotları Derneği), TASSA (Havayolları Kabin Memurları Derneği) aracılığıyla, havayolu şirketleriyle veya bizzat (yüz yüze/ online) irtibata geçilerek ulaşılan 198'i pilot (%47.5) ve 219'u kabin memuru (52.6) olmak üzere toplam 417 uçuş ekibi çalışanından toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“İş ve Aile Çatışmasını Yönetme Öz-Yeterliği Ölçeği”,“Ontolojik İyi Oluş Ölçeği”,“Tükenmişlik Ölçeği-Kısa Formu”ve“Eş Tükenmişlik Ölçeği- Kısa Formu”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 22 ve Lisrel 8.80 istatistik programları ile analiz edilmiştir. Araştırmanın analizleri sonucunda uçuş ekibinin iş-aile çatışmasını yönetme öz-yeterliği puanları ile mesleki tükenmişlik ve eş tükenmişliği puanları arasında negatif yönde; ontolojik iyi oluş puanları ile ise pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. Ayrıca uçuş ekibinin iş- aile çatışmasını yönetme-öz-yeterliği ile mesleki tükenmişlik ve eş tükenmişliği arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluşun kısmi aracı rol üstlendiği sonucuna ulaşılmıştır. Uçuş ekibinin iş-aile çatışmasını yönetme öz-yeterliği, mesleki tükenmişlik ve eş tükenmişliği puanlarının bazı sosyo-demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterdiği bulgulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ve sonuçlar literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationships between the self-efficacy of the flight crew to manage work-family conflict and career burnout and spousal burnout, and whether the ontological well-being score plays a mediating role on the self-efficacy of managing work-family conflict and the scores of career burnout and couple burnout. In addition to the main purpose of this research, it is aimed to examine whether the flight crew's self-efficacy in managing work-family conflict, career burnout and couple burnout scores differ according to socio-demographic variables. A total of 198 pilots (47.5%) and 219 cabin attendants (52.6) were contacted through TALPA (Turkish Airline Pilots Association), TASSA (Airlines Cabin Attendants Association), contacting airline companies or in person (face-to-face / online). Data were collected from 417 flight crew members.“Personal Information Form”,“Self-Efficacy for Managing Work-Family Conflict Scale”,“Ontological Well-Being Scale”,“Burnout Measure-Short Version”and“Couple Burnout Measure-Short Version”were used as data collection tools. The obtained data were analyzed with IBM SPSS Statistics 22 and Lisrel 8.80 statistical programs. As a result of the analysis of the research, there was a negative correlation between the self-efficacy scores of the flight crew in managing work-family conflict and the scores of career burnout and spouse burnout; on the other hand, it was determined that there were positive significant relationships with ontological well-being scores. In addition, it has been concluded that ontological well-being plays a partial mediator role in the relationship between the self- efficacy of the flight crew to manage work-family conflict and career burnout and couple burnout. It was found that the flight crew's self-efficacy in managing work-family conflict, career burnout and couple burnout scores differed significantly according to some socio- demographic variables. The findings and results obtained from the research were discussed in the light of the literature.