Crossing borders in contemporary English fiction: Cross-cultural influence in The Buddha of Suburbia and White Teeth
Çağdaş ingiliz kurgusunda sınırları aşmak: The Buddha of Suburbia (Varoşların Buda'sı) ve white teeth (İnci Gibi Dişler) romanlarında kültürlerarası etki
  1. Tez No: 754948
  2. Yazar: RUMEYSA OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ŞAVKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, İkinci Dünya Savaşı sonrası eski sömürge ülkelerinden yoğun göç alan İngiltere'deki çok kültürlü değişimin yirminci yüzyılın sonlarında yazılan Hanif Kureishi'nin The Buddha of Suburbia (Varoşların Buda'sı) (1990) ve Zadie Smith'in White Teeth (İnci Gibi Dişler) (2000) adlı eserlerindeki temsilini sınır ve sınır geçiş olguları ışığında incelemeyi amaçlamaktadır. Yirminci yüzyılın ikinci yarısında sınır olgusu geleneksel anlamının dışına çıkmış ve çokkültürlü toplumlardaki sosyal, kültürel ve kavramsal sınırlar da sınır çalışmalarının odağına girmiştir. Özellikle yirminci yüzyılın sonlarında sınırlar ülkeleri ve toplumları ayıran olgular olarak değil iki farklı kültürün birleştiği ve melezleştiği alanlar olarak incelenmiştir. The Buddha of Suburbia ve White Teeth İngiltere'nin sömürge ve imparatorluk tarihinden bu yana ırksal ve kültürel önyargıların çağdaş toplumda hala görünmez sınırlar çizdiğini gösterir. Buna rağmen gündelik yaşamdaki kültürlerarası karşılaşmaların, etkileşimlerin ve etkilerin geçmişten bu yana ev sahibi toplumun ve sömürge sonrası diasporanın arasındaki görünmez sınırları aşacağı düşüncesiyle İngiltere'nin çokkültürlü geleceğine umutla bakarlar. Bu çalışma çokkültürlü İngiltere'deki sınır ve sınır geçişlerinin romanlardaki temsilini Paul Gilroy'un çokkültürlü çalışmalara kazandırdığı“postimperial melancholia”ve“conviviality”kavramları ışığında inceler. Toplumdaki sınır-oluşumu ve sınır geçiş süreçlerini eş zamanlı olarak sunan bu çokkültürlü romanlar hem ana akım İngiliz okurlara hem de sömürge sonrası diaspora topluluklardan gelen okurlara hitap eder. Böylelikle sömürge tarihinin, ırksal ve kültürel ön yargıların okurun zihninde oluşturduğu sınırları aşarak öteki ile empati kurmasını sağlayan bu romanlar çokkültürlü dönüşüm sürecine katkı sağlarlar.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the representation of multicultural transformation in late twentieth-century Britain in Hanif Kureishi's The Buddha of Suburbia (1990) and Zadie Smith's White Teeth (2000) in terms of borders and border crossings. As a consequence of decolonisation and the Second World War, the border phenomenon has moved beyond its traditional meaning, and social, cultural and conceptual boundaries in multicultural societies have become the focus of border studies. Especially at the end of the twentieth century, borders started to be examined not as lines separating countries and societies but as contact zones where two different cultures merged and hybridised. The Buddha of Suburbia and White Teeth show that racial and cultural prejudices inherited from the imperial and colonial past draw invisible boundaries in contemporary Britain. Nevertheless, both novels imagine crossing the invisible borders through everyday cross-cultural dialogue, interaction and influence and are hopeful for Britain's multicultural future. This study examines the representation of borders and border crossings in multicultural Britain in light of the“postimperial melancholia”and“conviviality”that Paul Gilroy offered to multicultural studies. Presenting the border-making and border-crossing processes in society simultaneously, these multicultural novels appeal to mainstream English readers and diasporic readers. Thus, these novels, which enable the reader to empathise with the other by crossing the borders created by colonial history, and racial and cultural prejudices, contribute to the convivial multicultural transformation process.