Ruy Gonzalez Clavijo'nun Seyahatnamesi ve kritiği
Itinerary of Ruy Gonzalez Clavijo and it's analyse
  1. Tez No: 754974
  2. Yazar: EROL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS TOPSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Keşifler çağının bir asır öncesi Kastilya, yaşadığı siyasi buhranları atlatıp dünyaya açılmak için önemli girişimlerde bulunmaya başlıyordu. İber Yarımadası'nın en önemli gücü olan Kastilya; Trastamaraların, kraliyeti ele geçirmesi ve bunun getirdiği küçük çapta da olsa küresel krizi aşmayı bilmiş ve III. Enrique ile yaşadığı huzur dönemini dünyaya açılmaya ve farklı ülkelerle yeni ilişkiler kurmaya çalışmıştı. Bu dönemde, (yaşadığı rahatsızlıklardan ötürü) kendisine Hasta Enrique denilen III. Enrique, zayıf bünyeli oluşuna rağmen Kastilya Tahtı'nın iradesi kuvvetli bir kralı oldu komşu ülkelere ve merak ettiği yerlere elçiler göndermiş, bu yerler hakkında raporlar tutturup, elde edebildiği kadar bilgi edinmeye çalışmıştı. Devrinin, en önemli siyasi başarısı olan Kanarya Adaları'nın ele geçirilmesini, Timur'a gönderdiği elçilik heyetinin ona sunduğu Seyahatname ve geçilen yerlerle, Timur ve Devleti hakkındaki rapor ve tarihsel, etnolojik, kültürel raporlar oluşturuyordu. Bütün dünyada Clavijo'ya atıfla Clavijo Seyahatnamesi olarak bilinen bu eser, günümüze taşıdığı kültürel miras olarak hem Kral III. Enrique'nin devrinin en ciddi başarısı hem de tarihi yönüyle Türk tarihinin çok mümtaz bir şahsiyeti olan Timur hakkında çok değerli bilgiler içermekteydi. Clavijo'nun eserinin, günümüzdeki en değer verilen yanı tarihi olaylara ve coğrafyaya olan tanıklığı olsa da, entelektüel bir değere ve başka toplumlara dair olumlu bir bakış açısına sahip olması da, ayrı bir kıymet katar. Eser, hem bir Latin dünyasının geleneksel seyahatnamesi, hem bir amire sunulan rapor, hem de tarihi olayları kaydetmesi açısından bir kroniktir.
Özet (Çeviri)
A century before age of discoveries Castile, endeavoured to recover all the damages of political crises and aimed to globalise. As a most important power in Iberia peninsula, leaving behind a small-scale global crisis of Trastamara house dominance in royalty and with the in a peacefull governance of Enrique III of Castile, Castile dedicated to globalise and establish relations with the new countries or unknown world. In this period, who is called the Suffering (due to bad health) Enrique III of Castile was a strong-willed king and sent to ambassadors to the neighbouring countries and countries to know about, ordered reports of the countries and collect infomations about them. One of the political success of his time was conquering/capturing Canary Islands and the reports of the embassy sent to Tamerlane and his state which were about cultural, historical, ethnological records. It's well known all around the world as Clavijos's Itinerary attributed to his name the most important cultural achievment of Enrique III of Castile and in the historical aspect contains most valuable knowledge about distinguished figure of Turkish history Tamerlane. The most valuable parts of Clavijo's manuscript are a first hand accounts about historical events and geographical testimony, also intellectual level and the positive view of the others. Clavijo's manuscript is a traditional itinerary of Latin literature, a report rendered to a king and finally is a chronicle of historical accounts.