Bergman uzayında hankel operatörleri
Hankel operatos on the bergman space
  1. Tez No: 755005
  2. Yazar: DESTAN BALOTU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hankel operatörleri, Toeplitz operatörleri ile yakından ilişkilidir. Toeplitz ope-ratörleri ile ilgili birçok problem Hankel operatörleri ile formüle edilebilir ve bunun tersi de geçerlidir. Birim diskten Hardy uzayında, Hankel operatörleri tek türlü ifade edilirler. Ancak, Bergman uzayında, büyük ve küçük Hankel operatörleri olarak adlandırılan Hankel operatörlerinin iki farklı türü vardır. Bergman uzayındaki küçük Hankel operatörleri daha çok Hardy uzayındaki Hankel operatörleri gibi davranırlar. Büyük Hankel operatörlerinin çalışmasında ilk büyük ilerleme 1986 yılında Axler tarafından verilmiştir. Küçük Hankel operatörlerinin genel bir teorisi 1987 yılında Janson-Peetre-Rochberg tarafından geliştirilmiştir. Bu çalışmada, Bergman uzayın-daki (büyük) Hankel operatörleri için sınırlılık ve kompaktlık özellikleri, kompleks düzlemdeki birim disk üzerinde tanımlı yerel integre edilebilir fonksiyonların, Berg-man metriğindeki ortalama salınımları üzerinde incelenmiştir. Ayrıca burada, sınırlı ve kompakt Hankel operatörleri ağırlıklı ve ağırlıklı olmayan Bergman uzayları üzerindeki Bergman metriğinde sınırlı ortalama salınım fonksiyonlarının karakterizasyonu olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Hankel operators are closely related to Toeplitz operators. Many problems with Toeplitz operators can be formulated with Hankel operators and vice versa. In Hardy space of the unit disk, Hankel operators are expressed in a uniform way. However, in Bergman space there are two different types of Hankel operators, called major and minor Hankel operators. Small Hankel operators in Bergman space behave more like Hankel operators in Hardy space. The first major advance in the study of large Hankel operators was made by Axler in 1986. A general theory of small Hankel operators was developed by Janson-Peetre-Rochberg in 1987. In this study, boundedness and compactness properties for the (big) Hankel operators in Bergman space are investigated on the mean oscillations of the locally integrable functions defined on the unit disk in the complex plane in the Bergman metric. Also here, bounded and compact Hankel operators are considered as the characterization of bounded mean oscillation functions in Bergman metric on weighted and unweighted Bergman spaces.