Feasibility study of 𝒁𝒄(3900) exotic state for panda experiment
Panda deneyi için 𝒁𝒄(3900) egzotik durumunun fizibilite çalışması
- Tez No: 755009
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Almanya'nın Darmstadt şehrinde GSI fizik merkezindeki FAIR tesisinin fizik programlarından biri olan P ANDA deneyi hadron fiziğinin en önemli deneylerinden biri olmayı hedefliyor. PANDA deneyi, diğer deneylerden (LHCb, Belle, BESIII ve diğerleri) farklı olarak, farklı fiziksel koşullarda ve farklı ortamlarda hadronik özellikleri araştırmayı amaçlamaktadır. Özellikle, son yıllarda birçok araştırmacı tarafından keşfedilen parçacıkların doğası ve egzotik XYZ parçacıklarının özellikleri PANDA deneyi ile kesinleştirilecektir. Tez çalışması boyunca 𝑍𝑐 (3900) parçacığının PANDA deneyi çerçevesinde fizibilite çalışması yapılmıştır. Analizi yapılan 𝑍𝑐 (3900) parçacığının gelecek fizik programının genişlemesine katkısı oldukça fazladır.
Özet (Çeviri)
PANDA experiment, which is one of the physics programs of the FAIR Facility in the GSI physics center in Darmstadt, Germany aims to be one of the most important experiments in the hadron physics. The PANDA experiment, unlike other experiment (LHCb, Belle, BESIII and others) aims to investigate hadronic properties in different physical conditions and different environments. Particularly, the nature of the particles discovered by many researchers in recent years and the properties of exotic XYZ particles will be determined by the PANDA experiment. During the thesis study, the feasibility 𝑍𝑐(3900) particle was carried out within the framework of the PANDA experiment. The analyzed 𝑍𝑐(3900) particle contributed greatly to the expansion of the future physics program.