Phage therapy against contamination of pathogenic Escherichia coli strains (O104:H4, O157:H7, and O26) during garden cress (Lepidium sativum Linn.) vegetation
Bahçe teresi (Lepidium sativum Linn.) vejetasyonu sırasındaki patojen Escherichia coli suşlarının (O104:H4, O157:H7 ve O26) kontaminasyonuna karşı faj uygulaması
- Tez No: 755021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM SOYER, PROF. DR. SERTAÇ ÖNDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gıda kaynaklı patojenlerin kontamine ettiği taze tüketilen gıdaların sebebiyet verdiği salgınlar dünya çapında artış göstermektedir. Bu tip salgınlara, en çok yol açan patojenlerden biri Escherichia coli'dir. Gıda kaynaklı patojenlerin taze tüketilen gıdalara bulaşmasının en temel yollarından biri sulama suyudur ve bulaştıktan sonra elimine edilmesi daha zordur. Eliminasyon sırasında en yaygın olarak kullanılan dezenfektanlar klor bazlı kimyasal maddelerdir. Ancak, bu tip maddelerin kullanımı insan sağlığı için giderek kimyasal risk teşkil etmektedir. Bu nedenle, gıda kaynaklı patojenlerden korununabilmek için sahada uygulanabilecek yeni bir yöntem araştırılmalıdır. Bu çalışma, taze tüketilen bahçe terelerinin vejetasyonu sırasında sulama suyu ile patojenik E. coli suşları (O104:H4, O157:H7 ve O26) için alternatif bir korunma yöntemi araştırmayı amaçlamıştır. İlk olarak, tereler sulama suyu ile bu suşlarla 105 CFU/mL ve/veya 108 CFU/mL bakteri yükleriyle kontamine edildi. E. coli kontaminasyonu ve faj uygulama günleri farklı olan altı grup oluşturuldu. Sonrasında, planlanan sulama takvimine göre her bir suşa karşı enfeksiyon çokluğu (MOI) = -1 veya 100 olan tekli ve kokteyl faj uygulaması yapıldı. 30. günde yapraklar toplanarak toplam ve biyofilm oluşturan E. coli sayımı yapıldı ve kontrol grupları ile karşılaştırıldı. Ayrıca, Taramalı Elektron Mikroskobu ile yaprak yüzeyindeki E. coli tutunması gözlemlendi. E. coli O104:H4'e karşı iki farklı MOI değerine sahip tekli ve kokteyl olmak üzere üç farklı faj uygulaması yapıldı. E. coli O104:H4'e karşı MOI = 100 olan tekli faj uygulaması toplam ve biyofilm oluşturan E. coli sayısında sırasıyla 0,47 log ve 0,33 log azalma görüldü. E. coli O104:H4'e karşı MOI = -1 olan tekli faj uygulaması, toplam ve biyofilm oluşturan E. coli sayısında sırasıyla 2,60 log ve 2,45 log azalmaya yol açtı. E. coli O104:H4'e karşı MOI = 100 olan koktely faj uygulaması, toplam ve biyofilm oluşturan E. coli sayılarında sırasıyla 1,06 log ve 0,93 log azalmaya neden oldu. E. coli O157:H7'ye karşı MOI = 100 olan kokteyl faj uygulandığında, toplam E. coli'de 1,94 log azalma ve biyofilm oluşturan E. coli'de 2,35 log azalma gözlendi. E. coli O26'ya karşı MOI = 100 olan tekli faj uygulaması yapıldı ve toplam ve biyofilm oluşturan E. coli sayıları sırasıyla 1,83 log ve 1,90 log azladı. Buna göre, bu çalışmanın sonuçları, patojenik E. coli suşlarına karşı faj uygulamasının, sahada taze tüketilen yeşil yapraklılar üzerinde sulama sırasında biyokontrol ajanı olarak umut verici bir uygulama olabileceğini göstermektedir. Faj uygulaması ile vejetasyon sırasında E. coli kontaminasyonunu tamamen elimine etmek için çalışmalar sürdürülmelidir.
Özet (Çeviri)
The number of outbreaks caused by foodborne pathogens due to contaminated fresh produces has increased worldwide. Escherichia coli is one of the most causative foodborne pathogens. The major transmission way of foodborne pathogens to fresh produce is irrigation water. Once foodborne pathogens are transmitted, the elimination of pathogens from the fresh produce is harder. The most commonly used disinfected agents are chlorine-derived compounds for fresh produce. Yet, usage of them has been related to increasing chemical risk. Thus, the new prevention method for foodborne pathogens that could be applied to the field should be searched. This study aims to investigate an alternative prevention method for the pathogenic E. coli strains; O157:H7, O104:H4, and O26 on freshly consumed garden cresses via irrigation water during vegetation. Firstly, cresses were contaminated with these strains with either 105 CFU/mL and/or 108 CFU/mL via irrigation water. Six groups were designed regarding E. coli contamination and phage treatment days. Next, single and cocktail phage therapies against each strain with the multiplicity of infection (MOI) = -1 or 100 was applied according to the irrigation schedule. On the 30th day, leaves were collected to count total and biofilm-forming E. coli and compared with their control groups. Furthermore, E. coli adherence on the leaf surface was observed with Scanning Electron Microscopy (SEM). Three different phage therapies, single and cocktail phage with two different MOI values, against E. coli O104:H4 were applied. Single phage therapy against E. coli O104:H4 with MOI = 100 resulted in 0,47 log and 0,33 log reductions in total and biofilm-forming E. coli, respectively. Single phage therapy against E. coli O104:H4 with MOI = -1 led to 2,60 log and 2,45 log reductions in total and biofilm-forming E. coli count, respectively. Phage cocktail therapy against E. coli O104:H4 with MOI = 100 caused 1,06 logs and 0,93 log reductions in total and biofilm-forming E. coli counts, respectively. When phage cocktail therapy against E. coli O157:H7 with MOI = 100 was applied, 1,94 log reduction in total E. coli and 2,35 log reduction in biofilm- forming E. coli count were observed. Single phage therapy against E. coli O26 with MOI = 100 was applied and total and biofilm-forming E. coli counts were reduced by 1,83 logs, and 1,90 logs, respectively. Accordingly, the results of this study show that phage therapy against pathogenic E. coli strains might be a promising application as a biocontrol agent during irrigation on freshly consumed leafy greens on the field. To eradicate E. coli contamination during vegetation by phage therapy, further studies should be conducted.