SOCIAL EMOTIONAL LEARNING PROGRAMS FOR ENGLISH LANGUAGE LEARNERS: A SYSTEMATIC LITERATURE REVIEW
İNGİLİZCE DİL ÖĞRENEN ÖĞRENCİLER İÇİN SOSYAL DUYGUSAL ÖĞRENME PROGRAMLARI: SİSTEMATİK LİTERATÜR DERLEMESİ
  1. Tez No: 980052
  2. Yazar: ZEYNEP YANARTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JOHN WILLIAMS III, DR. QUİNİTA OGLETREE, DR. HEESUN CHANG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Texas A&m Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı
Özet
Eğitim ortamı giderek daha çeşitli hale gelmekte ve birçok bölgede İngilizce öğrenen öğrenciler (ELL) öğrenci nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Sosyal Duygusal Öğrenme (SEL) programlarının öğrencilerin akademik ve sosyo-duygusal gelişimini önemli ölçüde etkileyebileceği yaygın olarak kabul edilmektedir. Ancak, kültürel normlara ve sosyal kimliklere bağlı olarak sosyal-duygusal becerilere ilişkin algılar farklılık gösterdiğinden, SEL programlarının tüm öğrencilere yeterince hizmet edip etmediği tartışılmaktadır. SEL ile ilgili literatür giderek artmasına rağmen, ELL öğrencilerine özel olarak tasarlanmış veya bu öğrencileri dikkate alan SEL müdahalelerine yönelik kapsamlı bir araştırma sentezi bulunmamaktadır. Bu inceleme, bu alandaki bilgi durumunu net bir şekilde anlamak için mevcut literatürü sistematik olarak inceleyip analiz ederek bu boşluğu gidermeyi amaçlamaktadır. Bu sistematik literatür araştırmasında, 13 çalışma ve 11 SEL programı uygulaması incelenmiştir. Bu müdahaleler, yalnızca veya ağırlıklı olarak ELL'leri veya bunların alt grup analizlerini içermektedir. Çalışmalar genelinde, öğretmenlerin en çok tercih edilen uygılayıcılar olduğu ve SEL programları ile ilgili en azından eğitim/atölye çalışması aldıkları görülmüştür. Ayrıca, oturum sayısının etkililik üzerinde bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. İlkokul müdahaleleri dahil edilen çalışmaların çoğunluğunu oluşturmasına rağmen, tüm kültürel olarak uyarlanmış programlar (n=5) ortaokul ve lise öğrencilerine uygulanmıştır. SEL becerileri ve bilgisi en çok incelenen sonuçlar olup, bunu diğer ruh sağlığı ve iyi oluş sonuçlarının yanı sıra akademik başarı çıktıları izlemiştir. Kültürel olarak uyarlanmış bir program ile evrensel bir program arasında İngilizce yeterlilik düzeyi ve ELL alt grubu açısından önemli farklılıklar bulunmamasına rağmen, başka bir kültürel olarak uyarlanmış ve evrensel program, dilsel olarak daha az uyum sağlamış öğrenciler ve ELL'ler gibi bir alt grup için etkililik farkı bildirmiştir. Bu bulgular, ELL'ler için SEL programlarının etkililiğini incelemek üzere daha fazla araştırma yapılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The educational landscape has become increasingly diverse, with English Language Learners (ELL) representing a substantial portion of student populations in many regions. It is widely acknowledged that Social Emotional Leaming (SEL) programs can significantly impact the academic and socio-emotional development of students. However, as perceptions differ regarding social-emotional skills depending on cultural norms and social identities, whether SEL programs are argued to serve all students adequately. Despite a growing body of literature on SEL, there is a lack of a comprehensive synthesis of research dedicated to SEL interventions tailored for or consider ELL students. This review aims to address this gap by systematically examining and analyzing existing literature to provide a clear understanding of the state of knowledge in this area. In this systematic literature search, 13 studies, 11 SEL program implementations were reviewed. These interventions included only or predominantly ELLs or subgroup analysis of them. Across the studies, teachers were seen to be the most preferred interventionists and at least received training/workshop regarding SEL programs. Also, dosage as sessions was observed not to have an impact on effectiveness. All culturally adapted programs (n=5) implemented at middle and high school students, although elementary school interventions comprised the majority of the included studies. SEL skills and knowledge were the most examined outcomes, followed by academic achievement outcomes besides the other mental health and well-being results. Although significant differences were not found in one culturally adapted and one universal programs in terms of English proficiency level and ELLs as a population subgroup, another culturally adapted and universal programs reported effectiveness difference for less linguistically acculturated students and ELLs as a subgroup. These findings suggest the need for further research to examine the effectiveness of SEL programs for ELLs.